Klasik otomobil tutkunları için Morris Garages ya da bilinen adıyla MG markası önemli bir yere sahiptir. MG, Avrupa’da tek kapılı spor araba üretmeye başlayan ilk firma. 1924 yılında İngiltere’nin Oxford kentinde William Morris tarafından kurulan firma kısa sürede ürettiği sıra dışı spor araba modelleriyle tüm dünyada ilgi odağı oldu.

MG’nin ürettiği hemen hemen her model bir farklılık içeriyordu. Genellikle yenilikçi bir politika sergileyen MG, günümüzün önde gelen spor araba firmaları için bir ilham kaynağı konumundaydı.

MG’nin istikrarlı başarısı,yıllar içinde sürekli el değiştirse de devam etti. Firma o kadar seviliyordu ki, MG’yi 1994 yılında satın alan BMW dahi MG ismini değiştirmedi ve MG olarak 2000 yılına kadar BMW fabrikalarında üretime devam edildi. 2000 yılında ise Rover grubuna satılan firma şu anda Çinli NAC şirketine ait ve üretime İngiltere’de, yıllardan beri MG üreten fabrikada devam ediliyor. Ancak üretim artık tamamen binek otomobile kaymış durumda.

MG, pek çok model üretti ve Türkiye’de “F” modeli ile tanındı. MG F,1995 yılında üretilmeye başlandı. Araç, o yılların Mazda Miata ve BMW Z3 modelleri ile karşılaştırıldığında çok daha cazipti. Sebebi ise İngilizlerin arkadan motorlu, arkadan itişli ve amortisörü olmayan,tamamen hidrolik süspansiyona sahip bir araç üretip, aracın açılan tavanını Ferrari’nin pek çok modelini çizen dünyaca ünlü İtalyan tasarımcı Pininfarina’nın tasarlaması olmuştu. MG F o kadar ilgi gören bir araç oldu ki, MG TF modeli 2002 yılında bazı güncellemelerle piyasaya sunuldu. Ancak F’in yakaladığı popülerliğe ve satış rakamlarına ulaşamadı.

MG TF

MG TF

Günümüzde MG F modeli tam anlamıyla bir klasik otomobile dönüşmüştür. Ülkemizde halen aktif olarak kullanılan 65 civarı MG F ve TF bulunmaktadır. Bu modellerin, önümüzdeki bir kaç yıl içinde koleksiyonerler tarafından aranan bir araç haline gelmesine kesin gözüyle bakılmakta. Bunun sebebi ise artık bu modelin üretilmemesi ve peşinden gelen yeni bir modelin de üretiminin yapılmayacağıdır.

MG F

MG F

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları