Vitaminler Vital- amin den türetilen bir terimdir ve bu terim bir Polonyalı bilim adamı tarafından oluşturulmuştur. Beslenme, sağlık ve gelişme için vitaminler temel oluşturmaktadır.

Enfeksiyon ve malnutrisyon arasında güçlü bir etkileşimin olduğu yapılan araştırmalarda belgelemektedir. Günlük diyetinizin en önemli parçası olan beslenme, insan vücudunda yer alan bağışıklık sistemini ve diğer biyolojik süreçleri güçlendirmek için vitamin almak şarttır. Beslenmenin önemli bileşeni veya nişleri vitaminlerdir. Vitaminler suda çözünen vitaminler ve yağda çözünen vitaminler olarak sınıflandırılır. Suda çözünen vitaminler suda eritilen ve vücutta uzun süre depolanamayan B grubu vitaminleri ve C vitamini içeren vitaminlerdir. Yağda eriyen vitaminler A vitamini, D vitamini, E vitamini ve K vitaminden oluşmaktadır. Bu vitaminlerin hepsi insan gelişiminin ön şartlarıdır. Vitaminlerin doğal besin kaynakları süt, süt ürünleri, yumurta, et, kümes hayvanları, sebze ve meyvelerdir. Önerilen diyet ödeneklerine göre bu doğal vitamin kaynaklarını tüketmek çok önemlidir.

 Vitaminlerin yararları saymakla bitmez. Vitaminler hayatı sürdürmek için faydalı hayati organik maddelerdir. Dünya Sağlık Örgütü çeşitli formlarda vitamin eksikliğinin bebeklerde, çocuklarda ve erişkinlerde mortalite ve morbidite oranında artışa neden olduğunu belirtmiştir. Ölüm oranındaki bu artış, bir kişinin genel sağlığının iyileştirilmesi için vitaminlerin gerekli olduğunu ortaya koymuştur.Eğer optimal bir vitamin seviyesine ulaşılmazsa, genellikle vitamin eksikliği oluşur. Vitamin eksikliğinin en sık görülen semptomları mide bulantısı,yorgunluk, kusma, yetersiz büyüme, zihinsel dengesizlik, zayıf kaslar ve düşük enerji sayılabilir. Vitamin takviyeleri genellikle doğal vitaminler, sentetik vitaminler, organik vitaminler ve bütün gıda vitaminleri olarak sınıflandırılır. Bütün bu tür vitaminler, yanlış beslenme alışkanlıklarının,aşırı pişmiş gıdaların ve besleyici olmayan, işlenmiş gıdaların yetersizliklerini dengeleme yeteneğine sahiptir. Bu takviyeleri tabletler, sıvı vitaminler, glutensiz vitaminler, jel vitaminleri ve vitamin enjeksiyonları gibi çeşitli formlarda küresel pazarda temin edilebilir.

A vitaminin Önemi Nedir?

A vitaminin Önemi Nedir?

Özellikle gözün retinasının sağlığı için A vitaminine ihtiyaç vardır ve hem düşük karanlık ortamda görüş için hem de renkli görüş için A vitamini gereklidir. A vitamini, Gen transkripsiyonu, Kemik metabolizması, Antioksidan aktivite ve Cilt sağlığı gibi vücut fonksiyonlarında da önemli rol oynamaktadır. A vitamini eksikliği, kısmen veya tamamen gece körlüğüne neden olur. düşük ışık durumlarını algılamaktan sorumlu olan göz pigmenti rhodopsin üretimini inhibe etmek gibi çeşitli belirtilere ve semptomlara sahiptir. A vitamini, çözünür yağdır ve fazla alınırsa, bulantı,sarılık, sinirlilik, anoreksi, kusma, bulanık görme, baş dönmesi, saç dökülmesi, kas ve karın ağrısı ve güçsüzlük, uyku hali ve zihinsel durum değişikliklerine neden olabilir. Vitamin A, sığır eti, domuz eti, tavuk eti, hindi ve balık eti karaciğer gibi çeşitli gıdalarda ve ayrıca yumurtada bulunur.  Tatlı patates, ıspanak, brokoli, havuç vebezelye gibi çeşitli sebzelerde ve kabak, mango, papaya ve kantal şekeri gibi meyvelerde ve sütte bulunur.

B vitamininin Önemi nedir?

B vitamininin Önemi nedir?

Bu tür vitaminler, hücre metabolizması için gerekli suda çözünür vitaminlerdir. Başlangıçta tek bir vitamin olduğu düşünülen çalışmalar, daha sonra benzer gıdalarda bulunan iki kimyasal arasında farklı kimyasal farklılıklar olduğunu doğruladı. Toplu olarak Vitamin B kompleksi olarak bilinen B vitamini aslında vitamin B1, B2 vitamini ve benzeri olarak bilinen sekiz kimyasal farklı türden oluşmaktadır.B vitaminin eksikliklerinde neler olabilir?  B vitamini eksikliği  Ariboflavinoz, pellagra, akne, parestezi, mikrositer anemi ve bazen büyüme ve nörolojik bozukluklardan kaynaklanan çeşitli rahatsızlıklara ve hastalıklara neden olur. Ayrıca bir B vitamini aşırı dozda almak da zararlıdır.    B vitamini aşırı dozda almanın en yaygın semptomlarından bazıları bulantı ve kusma ve karaciğer toksisitesi semptomlarıdır.

 B vitamini, karaciğer ve diğer benzer et ürünlerinde işlenmemiş gıdalar ve hindi ve ton balığı gibi çeşitli kaynaklardan sağlanabilir. B vitaminleri için diğer kaynaklar, tahıl, patates, muz,mercimek, biber, fasulye ve besleyici maya ile birlikte  yapraklı sebzeler olarak gösterilebilir.

C vitamininin önemi nedir?

C vitamininin önemi nedir?

C vitamini, L-askorbik asit veya L-askorbat olarak da bilinir. Askorbat şeklindeki askorbik asit, hayvanlarda ve bazı bitkilerde birçok metabolik reaksiyonu kolaylaştırmada önemlidir. Doğal olarak bazı bitki ve hayvan türleri tarafından sentezlenir, insan dahil çoğu memelinin ihtiyacını giderir. C vitamini, bazı sıvılarda ki oksidasyonun tersine çevrilmesi için bir indirgeyici ajan gibi anti oksidan görevi üstlenir. C vitamini yararları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmek saç ve cilt bakımını en iyi şekilde yapmak sayılabilir. C vitamini,  erik, Camu Camu, Gül kalemi ve kırmızı biber,Brüksel lahanası, Çilek, Portakal, Limon, ve Ispanakta bulunmaktadır. Karaciğer (buzağı / sığır eti, tavuk, kuzu eti ve kuzu beyni süt gibi hayvansal kaynaklarda da bulunur.

D vitamininin önemi nedir?

D vitamininin önemi nedir?

Bu tip vitaminler, yağda eriyebilir bir sekondersteroid türüdür. Vücudun kalsiyum emilimine yardımcı olmanın yanı sıra D vitamini de vücuda kanın doğru miktarda kalsiyum ve fosfor tutmasına yardımcı olur. Vücuttaki  D vitamini eksikliği,çocuklarda sık görülen raşitizm hastalığına neden olabilir. Ayrıca yetişkinlerde osteoporoz olarak bilinen  duruma neden olabilir. Depresyon için D3 vitamininin yararları ve etkileri hakkında araştırmalar sürmektedir. D3 vitamini eksikliği vücut tarafından emilen kalsiyum ve fosfor miktarını azaltır ve bu nedenle çocukların ve genç erişkinlerin bu vitaminin yeterli miktarlarını almaları önemlidir. Doğrudan güneş ışığına ek olarak, diğer vitamin kaynakları arasında somon, ton balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar bulunur. Sığır karaciğeri, peynir ve yumurta sarısı gibi etler de D vitamini için  kaynaktır.

K vitamininin önemi nedir?

K vitamininin önemi nedir?

K2 vitamini, yağda çözünen bir grup vitamin grubuna verilen addır. İnsanlarda kalın bağırsakta doğal olarak bulunan bakteriler tarafından üretilen bir vitamindir. Çoğu durumda, ek K2 vitamin kaynakları ve takviyeleri gerekli değildir ve K2 vitamini, osteoporozun neden olduğu ağrıyı azaltmak için yardımcı bir terapi olarak kullanılır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları