Mete Han Kimdir? Kaç yılında doğmuş ve Kaç yılında tahta çıkmıştır? Metehan'ın doğumdan ölümüne kadar geçen süreçte yaşadıkları, yaptığı savaşlar ile ilgili bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Mete Han ne zaman doğdu? Tahta ne zaman çıktı?

Mete Han ne zaman doğdu? Tahta ne zaman çıktı?

   Mete Han, M.Ö 234 yılında Teoman Han'ın büyük oğlu olarak doğmuştur. Çocukluğundan beri iyi bir komutan ve savaşçı olarak yetiştirilmiş, tecrübe kazanmıştır. Türk adetlerine göre Teoman Han'ın Türk eşinden olan büyük oğlunun yani Mete'nin veliaht olması gerekiyordu. Ancak Çinli eşinin etkisinde kalan Teoman Han,Mete'den kurtulup Çinli eşinden olan küçük oğlunu veliaht yapmak isteyince Hanlığındaki beyler ve Mete buna karşı çıktı. Bunun sonucu baba oğul arasında liderlik mücadelesi başladı. Mete kendisine bağlı askerler ile birlikte babasını yendi ve onu öldürterek Mete Han M.Ö 209 yılında Hunların başına geçti. Türk tarihinde ilk kez bir şehzade devlet uğruna babasıyla taht kavgasına girip onu öldürmüştü. Ancak Teoman Han'ın adetlere aykırı hareket etmiş olmasın edeniyle bu olay Türk toplumu tarafından olumsuz karşılanmamış, aksine Hunlar Mete'nin babasını öldürmesini doğru bir hareket olarak görmüştür. 

İlk Düzenli ordunun kurulması ve Günümüzdeki Ordu sisteminin kuruluşu

İlk Düzenli ordunun kurulması ve Günümüzdeki Ordu sisteminin kuruluşu

   Mete Han başa geçtiğinde ilk olarak ordu sistemini düzenlemiştir. Çağrılınca gelen, savaş bitince dağılan, düzensiz güçlerden oluşan bir kuvvet yerine, örgütlü, iyi eğitimli ve profesyonel askerlerden oluşan bir ordu ile ilk düzenli orduyu oluşturdu. Emirlerin birliklere daha kolay ulaştırılmasını ve ordu üzerindeki komuta gücünün arttırılması için ordu on ve katları şeklinde sayılara ayrılarak birlikler bu şekilde oluşturuldu. Böylece günümüzdeki ordu sistemlerinin temellerini atmış oldu. Mete Han ilk olarak bütün Türkleri tek bir bayrak altında topladı. Daha sonra Tunguzları ve Moğolları da bir araya getirip imparatorluk altında birleştirerek devasa bir ordu oluşturdu. Savaş stratejileri sayesinde Çin İmparatorluğu ve çevredeki kavimlerle yaptığı savaşları kazandı. Bugünkü İran, Suriye, Moğolistan, Hindistan,Çin ve Rusya topraklarını egemenliği altına aldı. MÖ 200 yıllarında Çin'i yenerek vergiye bağladı. Mete Han'ın Çin'i topraklarına almayıp vergiye bağlamasının nedeni Çin'in kalabalık nüfusunda Türklük özelliklerini kaybetmek istememesidir. 

Mete han Tahtta kaç yıl kaldı? Mete han Kaç yılında öldü?

Mete han Tahtta kaç yıl kaldı? Mete han Kaç yılında öldü?

   Mete Han hükümdarlığı süresinde Türkleri sadece askeri yönden değil ekonomik yönden de geliştirdi. Türkistan'daki büyük ticaret ve tarım merkezlerine hakim oldu. Bir çok yeni şehir devletleri kurdu. Hun Devletini teşkilatlandırdı. Toplumsal yasaların bir çoğuda Mete Han döneminde belirlendi. Tahtta kaldığı 35 yıl içinde bunları gerçekleştiren Mete Han M.Ö 174 yılında öldü. Arkasında Asya milletlerini tek çatı altında toplamış büyük bir imparatorluk bıraktı.

Mete han ünlü sözleri

Mete han ünlü sözleri

Metehan'ın söylediği sözler

Metehan'ın söylediği sözler

Mete han Çin ordusuyla karşı karşıya gelmiştir ve tarihe yazılacak o sözleri söylemiştir.

Mete han Çin ordusuyla karşı karşıya gelmiştir ve tarihe yazılacak o sözleri söylemiştir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları