Türkiye'de mutlaka görülmesi gereken 20 antik kent
Türkiye konumu dolayısıyla her zaman dört bir yanı tarih olan bir ülke olmuştur. Ülkemizin çeşitli yerlerinde insanlığın başlangıcından beri her dönemi anlatan ve dünya tarihinde önemli yerler oluşturan antik kentlerle doludur.

Ülkemizde bulunan antik kentlere her yıl yenileri eklenmektedir. Turistik açıdan da büyük önem arz eden bu durum özellikle son yıllarda ülkemiz tarafından da dikkate alınmaktadır. Bazen dünyanın çeşitli yerlerinden gelen turistlerin bildikleri ve araştırdıkları yerleri biz ilk kez duymuş olabiliyoruz.

Özellikle geçmişte yabancı misyonerler ve sözde tarih araştırmacıları ülkemize gelerek bu antik kentlerin bazılarını bulmuş ve buralarda bulunan tarihi eserlerin büyük kısmını çeşitli yollarla ülkemizden kaçırmışlardır.

Türkiye'nin tarih açıdan en önemli noktalarından birisi olan ve bir çok döneme adını yazdırmış olan truva şehrini araştırmaya gelen bir kaç araştırmacı buradan tonlarca altın ve değerli tarihi eser kaçırdıkları bilinmektedir.

Hep denize ve sahillerde tatil yapmaktan sıkıldıysanız ve birazdan tarihi yerleri gezmek istiyorsanız mutlaka gidip görmeniz gereken 20 antik kenti sizler için bir araya getirdik. Bu yerlerin çoğu ege ve akdeniz sahillerinde yer almaktadır.

Bu mekanları bir çoğu Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı olduğundan gezmeye başlamadan önce bir müze kart çıkartırsanız ören yeri giriş ücretlerini sadece 1 kere ödemiş olur ve diğer bütün hepsine girebilirsiniz.

Ege ve akdeniz sahillerindeki antik kentleri görmeye giderken yanınızda mayonuzu götürmenizi tavsiye ederiz. :)

1. Türkiye'deki antik kentler haritası

Türkiye'deki antik kentler haritasıBu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları