Tarih Boyunca Tahta Çıkan En Genç 7  Hükümdar
Krallıklar ve İmparatorluklar zamanında yönetim babadan oğla devrolduğu için zaman zaman tahta genç yaşta çıkan liderler çok sayıda bulunmaktadır fakat bazıları var ki onlar çocuk yaşta tahta çıkarak krallıklarını yönetmeye başlamışlardır.

Bir kısmı daha ülke yönetecek bilgiye sahip olmadığından dolayı onların yerine danışmanları diye tabir edebileceğimiz kişiler tarafından krallıkların yönetimi bir süre devam etmiştir. Çocuk yaşta tahta çıkan kişiler diye düşündüğümüzde tabi ki Osmanlı İmparatorluğunda da bu örneklerden bulmak mümkündür fakat biz en genç olanları sizler için bir araya getirdik ve onların hayatlarından kısa bilgilerle bir nebzede olsa tanımanızı istedik.

Çocuklar ne anlar yönetimden diye düşünürseniz yanılabilirsiniz çünkü bunlardan bazıları onlarca yıl yönetimde bulunmuş ve topraklarını çok güzel yönettikleri gibi tarihe adını altın harflerle kazımışlardır.

7. Elagabalus (15 Yaşında)

Elagabalus (15 Yaşında)

203 yılında doğan Elagabalus 218 yılında Roma İmparatoru olarak tahta geçti. Caracalla’nın öldürülmesinden sonra, Elagabalus’un annesi ve büyükannesi, Elegabalus’un İmparator Caracalla’nın gayrimeşru çocuğu olduğunu iddia etti ve böylelikle Elagabalus tahta çıktı. Roma dinsel geleneklerine ve cinsel tabularını önemsememesiyle ün salan Elagabalus’ın dört yıllık hükümdarlığı büyük bir çalkantıyla geçti. Kadın kıyafetleri giydi, at arabası sürücüsüyle romantik bir ilişki yaşadı, sadece erkeklerin girebildiği Roma senatosuna annesini sokarak siyasi sınıfı küçümsedi. Kendi dini uygulamalarına herkesi katılmaya zorladı. Elagabalus, daha sonradan en yozlaşmış Roma imparatoru olarak anıldı. Kısa süren hükümdarlığı, öldürülmesiyle sona erdi.Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları