Sivilce ve akne lekeleri cildinizde tahribata neden olur, bazen uzun süre yara izi bırakır. Gençler arasında yaygın olmakla birlikte akne yaşa özel değildir ve bir yetişkinde de akne lekeleri oluşabilir. Mesela gebelik, menstruasyon ve menopozdaki kadınlar da bu dönemde hormonal değişiklikler nedeniyle sivilce hormon denge değişimine bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Akne neden olur?

Akne neden olur?

Cildin altındaki sebase bezler, cildin esnekliğini korumak ve nemlendirmek için yağ üretir. Sebum ve ölü cilt hücrelerinin fazla üretimi nedeniyle saç folikülleri tıkanmaya maruz kaldığında  akne beyaz leke veya siyah nokta şeklinde gözükür. Bazı durumlarda, cildin bakteriyel enfeksiyonları akne ile sonuçlanabilir. Ağır vakıalarda akne iltihaplanmaya veya enfeksiyona neden olabilir ve ciltte kist oluşturabilir. Genellikle sivilce yüzde birer birer veya kümeler halinde görülebilir. Ayrıca, boyun, sırt, omuz ve göğüs gibi diğer yağlı bölgelerde sivilce çıkabilir. Çoğu sivilcenin zaman içerisinde yok olmasına rağmen akne lezyonları daha kalıcıdır.

 Oral ve topikal ilaçlar akne ve yara izlerini tedavi eder ama bazı yan etkiler ortaya çıkabilir bu nedenle doğal olarak akne tedavisi için gereken vitamin mineral organik besin kaynaklarına baş vurmak yararlı olabilir. En azından organik besinlerde yan etki sıfırdır.

A vitamini ve akne tedavisine etkisi

A vitamini ve akne tedavisine etkisi

 A vitamini akne tedavisi için çok önemli bir kaynaktır. Bununla birlikte, A vitamininin anti-sivilce özellikleri nedeniyle popülerlik kazanmasının nedeni, bu vitaminin bilinmeyen işlevlerinde yatmaktadır. A vitamini, sağlıklı cilde sahip olmanızı sağlar. Ayrıca, hormonlarınızı düzenlemek ve hormonal dengeyi korumak için de A vitamini gereklidir.

Menstrüel kadınlar,gebe ve emzikli kadınlar ve menopoz döneminde olan kadınlar için A vitamini almak şarttır. Bunun nedeni, vücudun bu özel zamanlarda hormonal değişikliklere maruz kalmasıdır. Bu da akne ile sonuçlanabilmesidir. A vitamini de hücre yenilenmesi ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek için gereklidir. A vitamininin yeterli miktarda alınması, bakteri ve virüslere saldıran beyaz kan hücrelerinin büyümesini teşvik edecektir. Ölü cilt hücreleriyle tıkanan gözeneklerin sivilceye neden olduğunu biliyoruz. Bu konuda Yayımlanan bilimsel çalışmalar, yeterli miktarda A vitamininin alınmasının, deri hücrelerinin uygunsuz dökülmesini önlemeye ve gözeneklerin tıkanma riskini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

A vitamini akne tedavisi

A vitamini akne tedavisi

Bu bulgulara dayanarak, A vitamini birçok akne tedavisi ürünlerinde bir bileşen olarak ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte, çalışmalar ayrıca vitamin A'nın büyük dozlarda diyet yoluyla veya vitamin A takviyeleri yoluyla alınmasının hızlı veya etkili sonuçlar sağlayamadığını ortaya koymaktadır. Bu da ilginç bir noktadır. Bu nedenle, takviyeleri almadan veya günlük diyetinizde değişiklikler yapmadan önce doktorunuza veya dermatoloğunuza danışın. Aşırı A vitamini tüketiminin mide bulantısına, doğum sırasındaki kusurlara ve uzun süreli karaciğer hasarına neden olduğu bilinmektedir. 2500 kalorili bir diyet temelli sağlıklı bir birey için önerilen A vitamini miktarı 900 mg'dir. Beslenme ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olabilecek gıdaların listesi ise şöyledir:

 • Yeşil yapraklı sebzeler tüketin

• Havuç, patates, bal kabak gibi sarı veya turuncu yiyecekler menünüzde olsun

• Mango ve papaya gibi tropik meyveler tüketin

 • Sığır ve tavuk eti, süt, peynir gibi süt ürünleri ve yumurta tüketin

 Birçok oral ve topikal sivilce ilacı, içerikler listesinin bir parçası olarak Vitamin A'nın bir türevi olan retinol kullanır. Retinol veya oksitlenmiş formu, retinoik asit, hücrelerin ve hormonların büyümesinde önemli rol oynar. Retinol bazlı ilaçları kullanmayı düşündüğünüzde önce doktorunuzla veya dermatologla görüşmenizde yarar vardır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları