Türk milleti ne yapacaksa ya en iyisini yapar yada bir kenara çekilir yapılmışını beğenmez. Bizler arkadaşlar arasında oyun oynayacaksak bu bize yakışır bir oyun olmalı. Hal böyle olunca eskilerden abilerimiz, amcalarımı ve belkide dedelerimiz zamanınında yiğidolar bir araya gelerek en zorlu oyunları icat etmişler diyebiliriz.

Bu oyunları oynamaya başladığınız zaman oyununa zaten cesareti olmayan hiç giremiyor ama cesareti olanda oyun bittikten sonra ne halde olacağını tahmin bile edemiyor. Özellikle orta okul ve lise çağında öğrencilerin çok oynadığı oyunlar daha sonraki dönemlerde giderek azalsa da belli bir yaşa gelince neden bel ağrılarının başladığını bize anlatmaktadır.

80 ve 90 kuşağında bu okul döneminde olan erkekler bu oyunların ya tamamını oynamıştır ama hepini oynamadıysa bile de en az bir tanesini oynamıştır. Oyunları bilmeyenler ise zaten neden Türk tipi oyun dediğimizi anlayacaktır. Eğer bu oyunlardan en az birini bile hiç oynamadıysanız hemen arkadaşlarını toplayarak oynamaya başlayınız.

İşte izlerken bile insanın içini acıtan, zorlu Türk tipi oyunlar;

1. Deve Güreşi

Deve Güreşi

Suyla şaka olmaz lafını elinin tersiyle biten bu oyunda su ile şakanın dibine vuruluyor. Eğer 4 kişi bir araya gelmişse hemen eşler belli olur deve güreşi oyunununa başlanır ve suyun içinde fotoğraftaki pozisyon alınır ve ardından alttaki ezilenler ayakta durmaya çalışırken üsttekiler karşısındakini suya düşürmek için kıyasıya bir savaşa girişirler. Sonuçta karşısındakini ilk düşüren kazansa da bu oyunun her zaman kaybedeni alttaki yük taşıyanlardır. Yutulan deniz suyunun hesabı bile belli değildir. 

2. Uzun eşek oyunu

Uzun eşek oyunu

Bir neslin bel sorunu yaşamasına neden olsan Türk icadı oyun. Liselilerin boş dersleri hemen geçirmesinde büyük etkileri vardır. Uzun eşek oyunu oynamak için önce oyuncular 2 gruba ayrılıyor ve tarafsız bir kişi en başa geçerek yastık oluyor, malum alta yatanların başlangıcı onun bacak arası :) Daha sonra alta yatanlar yerini aldıktan sonra ikinci grup uzaktan gelerek uzun eşeğin en önüne kadar atlamaya çalışırlar ve tabi en yükseğe çıkarak bunu yapmaları gerekiyor çünkü amaç alttaki eşeği çökerterek oyunu kazanmak. Atlama sırasında ayakların yere değmemesi gerektiği için dikkatli de olunması gerekli. Kişi sayısı kalabalık oldukça oyun daha zevkli ve eğlenceli olmaktadır. Hatta eşek yıkılsın diye herkesin tek bir kişinin üzerine atladığını da görmek mümkündür. Herkes atlamayı tamamladıktan sonra en baştaki eliyle bir sayı gösterir ve alttakiler onun tek mi yoksa çift mi olduğunu bilmeye çalışır.

3. Simit oyunu

Simit oyunu

Simit oyunu icat edilmiş en tehlikeli ve korkutucu oyun diyebiliriz. Bu oyunu oynamak için cesaret ve manyaklığın yanında sağlam bir nefeste gereklidir.  Oyunda yer mekan hiç önemsiz her yerde oynanabilir. Oyunda ebe için bir alan belirtilir ve orası başlangıç yeridir. Ebe olan kişi bu alandan dışarı çıkarken "Simiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit" diye bağırmaya başlar ve birine dokunana kadar hiç susmaması gerekmektedir. Eğer birine dokunmadan ve alanına geri dönmeden önce sesi kesintiye uğrarsa Allah yardımcısı olsun diyoruz çünkü kendi alanına gidene kadar oyuncular tarafından dövülüyor. Dövülüyor dediğimiz öyle basit değil Allah ne verdiyse. Eğer simit demesi bitmeden birine dokunursa bu sefer aynı olay yeni ebe için geçerli tazı gibi ebe alanına koşması gerekiyor yoksa malum dayak var. 

Oyun sonunda kan görmek olağandır, dudak patlaması, kaş, burun kanaması gibi durumlar gayet doğaldır kısmende olsa kırıklarla karşılaşabilirsiniz.

4. Yağlı Kayış veya Kemer Saklamaca

Yağlı Kayış veya Kemer Saklamaca

Oyuncunun zeki çevik ve ahlaksızı bu oyunda ortaya çıkmaktadır. Oyunun başlangıcında bir başlangıç alanı belirlenir, daha sonra ortamdakilerden birinin varsa deri yoksa normalde olur kemeri alınır ve ilk seçilen kişi tarafından saklanır. Diğer oyuncular kemeri bulmaya çalışırlar. Saklanan kemeri bulan kişi diğer arkadaşlarını başlangıç alanına kadar kemerle dövme lüksüne sahiptir ve neresine vurduğu da pek önemsizdir aslında. Oyun içerisinde tek kural vardır o da çok acıtıyor diye kemerin toka tarafından tutulması malum düşman değiliz sonuçta. :) Bu oyun sonunda da herkesin kol, bacak ve sırt bölgesinde işkence izlerine rastlamak mümkündür.

5. Altta kalanın canı çıksın

Altta kalanın canı çıksın

Oyun kendisini ve amacını aslında adında barındırıyor. Oyunun başlangıç anı diye bir an yok başlaması için ortamda bulunan en fırlama kişinin birinin üzerine atlayıp altta kalanın canı çıksın demesi yeterli. Ortamda bulunan herkes onların üzerine atlama başlar. Oyun lise çağlarında çok oynanmasa da, piknik alanları ve halı saha gibi sıcak ve müsait ortamlarda yaş sınırını ortadan kaldırarak herkese açık bir oyun olmaktadır. 

Altta kalanın canı çıksın oyununda kim kazanan kim kaybeden çok belli değildir ama tek kaybetmeyen en üstteki kişidir en altta kalana ne olduğu ise herkes kalkana kadar kimsenin umurunda bile değildir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları