Roma Havuzu, Niğde ilinin Bahçeli kasabasında bulunur. Niğde- Adana yolu üzerinde olan bu yem yeşil yer, şehir hayatından sıkılan ve huzuru arayan halkın dinlenmek için tercih ettiği mekanlardan biridir. Burada bulunan havuz, antik mermerden yapılmıştır ve Roma Dönemi’nin en iyi işçiliklerindendir. Roma Havuzunun M.S. 2. Yüzyılda yapıldığı bilinmektedir. Havuz, Roma yıllarından sonra tamamen toprak altında kalmıştır.

Roma havuzu ve Kleopatra

Roma havuzu ve Kleopatra

Bu bölgede yapılan kazı çalışmalarında havuzun varlığı 1960 yılında ortaya çıkarılmıştır. Havuzun arka kısmında bulunan arazide yapılan çalışma sonucunda da pek çok antik kalıntı bulunmuştur ve bunlar Niğde müzesinde sergilenmektedir. Bu havuz anlatılan rivayetlere göre, Kleopatra’nın süt banyosu yaptığı havuz olarak bilinir. 

Niğde Roma havuzu ve mesire alanları

Niğde Roma havuzu ve mesire alanları

Roma Havuzunun etrafında mesire alanları bulunur. Ağaçlar ve yemyeşil çimenler içinde bulunan bu yeri halkın piknik yapmak için tercih ettiği en güzel yerlerden biridir. Roma Havuzu her yıl turistlerin ilgisini çeken antik yerlerden biridir. Bu nedenle etrafında çeşitli restoran ve kafeler bulunur. 

Roma Havuzu Tarihi

Roma Havuzu Tarihi

Niğde tarihin 1.000 yılında var olan ve bu yıllarda yerleşim yerlerinden biri olan bir merkezdir. Bahçeli kasabasında yapılan kazı çalışmalarında ise Roma Havuzuyla birlikte 5 bin yıllık bir yaşamın olduğu bilinmektedir. Bu havuz, Roma döneminin 2. Ve 3.Dönemlerinde inşa edilmiştir. Olimpik bir havuz ölçülerinde olan bu havuzda her yıl yüzme yarışları düzenleniyor. Roma havuzun en önemli özelliği ise suyunun hemen yanı başından çıkması. 

Niğde Roma Havuzu Fotoğrafları

Niğde Roma Havuzu Fotoğrafları

Niğde Roma Havuzu Fotoğrafları

Niğde Roma Havuzu Fotoğrafları

Tyana Su Kemeri

Tyana Su Kemeri

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları