Hayvanlar insanların en yakın arkadaşlarıdır diyebiliriz. Hatta bazen insanlardan daha iyi birer arkadaş oldukları da görülmüştür. Buna bağlı olarak hayvan sevenlerin de bu konularda ne kadar hassas olduklarını gerek sosyal medya gerekse televizyonlardan sürekli olarak görüyoruz. Tabi şuanda sokaklarda gezen hayvanların boyutları ve verebileceği zararlar düşünüldüğünde insanları haklı olarak görebiliriz. Fakat bu hayvanların hepsi böyle değiller hatta nesilleri tükenmeden önce yani milyonlarca yıl önce en tehlikeli hayvanlar sıralamasının başında geliyorlardı da diyebiliriz.

Tabi şimdi yine hayvan sever duyguları kabaranlar diyebilir bir canlının neslinin tükendiğine nasıl mutlu olalım diye ama sokaklarımızdan 70 cm büyüklüğünde sivri sinek türlerinin gezme ihtimalini, şimdi bize sevimli gelen deve kuşunun yerine 3 metre uzunluğunda ve gagasıyla dinozorların kafasını bile kırıp öldürebilen bir hayvan olsaydı doğa ve hayvanlar belkide şimdiki kadar sevimli gelmeyebilirdi.

Milyonlarca yıl önce yaşamış ve şuanda yaşamadığı için mutlu olacağınız 10 hayvan türünü listemizden öğrenebilirsiniz.
Nesli Tükendiği İçin Sevinebileceğiniz 10 Hayvan Türü

1. Megalania

Megalania

Dinozorların zamanından günümüze kadar gelen türlerden birisi diyebiliriz. Şimdiki adı komodo ejderi olan hayvanın büyük büyük dedeleri diyebiliriz. Komodo ejderinden farkı 600 kg ağırlığına 8 metre uzunluğunda olmasıydı. Derileri çok kalın ve güçlü çeneleriyle ısırdıklarında zehir salgılar ayrıca göründüğünden çok daha fazla güçlü olan kuyruğu ile birlikte bile avını öldürebiliyordu.

2. Andrewsarchus

Andrewsarchus

36 milyon yıl önce yaşıyor olsaydınız her köşe başında bu hayvanı görebilmeniz vardı. O zamanlarda yaşayan hayvanların içerisinde en büyük memeli hayvanlardan biriside Andrewsarchus'tu. Hem otçul hemde etçil olan bu hayvan ergenliğe eriştiğinde 1500-1700 kg ye kadar çıkmaktadır.   Nesli tükendiğine üzülüyorsanız bu sadece şuan dünyada olmadıkları içindir.

3. Helicoprion

Helicoprion

Köpek balıklarının atalarından birisidir Helicoprion. Tek farkı dişlerinin tek sıra olarak önden arkaya doğru ve ağzının ortasında sıralanmasıdır. Hala yaşasaydı denizlere renk katabilirdi tabi köpek balığından 10 kat kadar büyük olma ihtimalini de göz önünde tutmanız gerekiyor.

4. Deinosuchus

Deinosuchus

Bundan 80 - 90 milyon yıl önce yaşayan bu hayvan sinema tarihinde de büyük yer tutmuştur. Timsahların atası olan bu türün isminde Korkunç Timsah olarak adlandırılmıştır. Şimdiki timsahların yanında kertenkele muamelesi görebileceği bu timsahın boyu ortalama 15 metre kilosu ise 600 kg idi.

5. Phorusrhacidae

Phorusrhacidae

Ortalama 3 metre uzunluğa ulaşabilen bu kuşlar uçamıyordu. Uçamamaları bacak kaslarını geliştirmişti ve bu sebeple karada oldukça güçlüydüler. Gelişmiş bacak kasları sayesinde oldukça hızlı koşan bu hayvanlar avlarını güçlü gagaları sayesinde öldürmekteydi. Hatta bilim adamları tarafından '' kafa kıran kuşlar '' olarak bilinmektedir. Çünkü sahip oldukları güçlü ve sert gagalarını, avlarını etkisiz hale getirmek için kullanırlardı.

6. Megalodon

Megalodon

7. Meganeura

Meganeura

Bu böceği, günümüzde yaşayan helikopter böceklerine benzetebiliriz. Fakat bu iki böcek arasında biraz fark var, o da boyutu. Çünkü Meganeura'nın iki kanat boyu arasındaki mesafe ortalama 70 santimetreyi bulabilmekteydi. 300 milyon yıl önce bataklıklarda yaşadıkları tahmin edilmektedir.

8. Titanoboa

Titanoboa

Net bir şekilde dünyada yaşamış en büyük yılan türlerinden biri. Smithsonian müzesinde Titanoboa'nın birebir maketi bulunmakta. Bu makete bakarak bile bu yılanın ne kadar büyük olduğunu görebilirsiniz

9. Hallucigenia

Hallucigenia

Hallucigenia, adeta bir hayal ürünü gibi duran ve bizim pek görmediğimiz türde bir hayvan. Bilim insanları tarafından '' evrimin uyumsuzu '' olarak görülmekte. Çünkü sahip olduğu şekli sanki başka bir dünyadan gelmiş bir yaratığa benziyor. Hallucigenia solucan benzeri bir yaratık. 

10. Smilodon

Smilodon

Smilodon ya da Kılıç Dişli Kaplan, nesli tükenmiş olan kılıç dişli kedilerden. Bu hayvanların nesli tükenmeden Amerika Kıta'sının açıklarında yaşadığı bilinmekte. Genelde grup şeklinde yaşayan bu hayvanlar, 1 erkek 10 dişi şeklinde dolaşırlardı. Smilodonların 20 cm boyundaki dişleri onu oldukça tehlikeli bir yırtıcı yapıyor. 300 kilo ağırlığa çıkabilen bu yırtıcılar saatte 50 kilometre hızla koşabiliyordu. 12 bin yıl önce Buzul Çağının sona ermesiyle nesillerinin tükendiği bilinmekte