Mide bulantısı, üst mide rahatsızlığının, genellikle kusmadan önceki huzursuzluk halidir. Bulantı kısa ömürlü, şiddetli veya uzun süreli olabilir. Bulantı, gerçekte bir hastalık değildir, daha çok altta yatan bir tıbbi durumun semptomudur. Mide bulantısının nedeni mideyle ilişkili olabilir Fiziksel faktörler veya psikolojik durumlar mide bulantısına neden olabilir ve bu durum teşhisi zorlaştırır.

Mide Bulantısı Belirtileri

Mide Bulantısı Belirtileri

Bulantıda ki başlıca semptomlar, kusma isteği  ile birlikte rahatsızlık hissi verir. Mide bulantısına mide ağrısı, kaygı, terleme, baş dönmesi, güçsüzlük, kuru döküntüler ve sersemleme gibi semptomlar eşlik edebilir. Bulantı hissi mideden kaynaklanmış gibi görünebilir, ancak aslında beyinde başlar. Sonuç olarak,semptomlardan birkaçı doğada psikolojik olabilir.Bulantı ve kusma oluyorsa tıbbi yardım almanız gerekir. Sorunun kökünü ortaya çıkarmak için doktorunuza veya sağlık uzmanınıza danışın. Doktorunuz size bazı sorular sorabilir:

  

·      Bulantı ne zaman başladı? Ne kadar sürdü?

·      Yemek yedikten sonra mı başladı ?

·      Bulantıyı kusma izledi mi?

·      Baş dönmesi var mı?

·      Karın ağrısı var mı?

·      İshal var mı?

·      Baş ağrısı var mı?

Bu sorulara ek olarak, bulantıların belirli nedenlerini araştırmak için kan testi, idrar testi ve mide röntgen filmi testleri yaptırmanız gerekebilir. Test sonuçları ve sorulara verdiğiniz cevaplar, mide bulantısının nedeni ve tedavisi hakkında doktorunuza daha net bir bilgi verecektir.

Mide Bulantısı Nedenleri

Mide Bulantısı Nedenleri

Mide bulantısı altta yatan bir tıbbi durumun semptomu olduğundan, mide bulantısının çeşitli olası nedenleri vardır. 

Bunlardan bazıları şunları içerir:

 

·      Aşırı alkol tüketimi

·      Panik atak

·      Apandisit

·      Kafeinin aşırı dozu

·      Kemoterapi

·      Kronik yorgunluk sendromu

·      Sarsıntı ve kafa travması

·      Diyabet

·      Madde bağımlılığı

·      Gıda zehirlenmesi

·      Mide

·      İrritabl Bağırsak Sendromu

·      Böbrek taşı

·      Adet

·      Migren

·      Gebelik

·      Bazı ilaçlar

·      Ülser

·      Stres

·      baş dönmesi

·      Yol tutması

Mide bulantısına ne iyi gelir?

Mide bulantısına ne iyi gelir?

Mide bulantısı, hidrasyon ile başlar. Sıvıların elektrolit düzeylerini dengelemesine yardım ettiği ve bunun sonucunda de hidrasyonu önlediği ve kusmayı azalttığı için bol miktarda sıvı içmesi mide bulantısına karşı ilk adımdır. Çalışmalar, zencefilin bulantı için en iyi bir alternatif ilaç olduğunu gösteriyor

Zencefil, kapsül, zencefilli çay veya şekerli zencefil formunda içilebilir. Zencefil sindirimi harekete geçirir ve midenin ağrısını hafifletir.Zencefilli gazozu içmek midenizi de hidrasyonu önlemek için gerekli sıvıları sağlayabilir. Bulantı atağı ile karşı karşıya kalırsanız, nane nişastalı çay içmeyi deneyin. Nane yağı bir antispazmodiktir ve midede kasları rahatlatır ve kramp ve mide bulantısını önler. Bu gibi durumlarda  nane nişastası da işe yarar. 

Papatya çayı, sistem üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve stres ve kaygıyı hafifletir ve psikolojik nedenlerden kaynaklanan mide bulantısı için ideal bir tedavi yöntemidir. Papatya da sindirime yardımcı olur ve bulantıya neden olabilecek faktörleri bastırır.Bulantıyı azaltabilen diğer otlar arasında tarçın, karanfil ve rezene vardır. Bunlar ek formda olabilir veya çay olarak içilebilir. 

Tarçın, antibakteriyel ve antiviral bir maddedir ve gaz ve şişkinliği azaltabilir, aynı zamanda mide bulantısı ve kusmayı giderebilir. Birkaç karanfil tanesi çiğnemek ya da karanfillerle hazırlanmış bir çay içmek mide bulantısını hızla keser.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları