Kortizon; birçok hastalığın tedavisinde etkin rol oynamaktadır. Bununla beraber yan etkilerinin çok sayıda olduğu da bilinmektedir.

Yüksek dozda kortizon alınması halinde birçok sorun yaşanabilir. Vücutta sodyum ve istenenden fazla su birikimine neden olabilir. Yağ birikimini tetikler, tansiyonun yükselmesine neden olur ve şeker hastalığını da etkiler. Kortizon ile tedavi gören bir kişi, kesinlikle tuzsuz yiyecekler tüketmelidir. Kalsiyum yönünden zengin olan süt ve süt ürünlerine ağırlık verilebilir. Kortizon kilo aldıracağından, kilo kontrolü konusunda hassas olunmalıdır. 

Kortizon Kullanılırken Dikkat Edilecekler

Kortizon Kullanılırken Dikkat Edilecekler

Kortizon kullanımına mutlaka doktor karar vermelidir. Kişi kendi isteğine göre kortizon almamalıdır. Diğer yandan kortizonun miktarına da uzmanı karar vermelidir. Mümkün olan en düşük dozaj kullanılacak ve tedavi de mümkün olduğunca kısa tutulacaktır. Tablet olarak kortizon alımı yapılıyorsa muhakkak sabah saatlerinde alınmalıdır. Kortizon kullanımı bazı kişilerde ülsere neden olabilir. Midedeki asidi arttırdığı için midede hassasiyet yaratabilir. Doktor mide koruyucu bazı ilaçlar reçete edebilir. Ancak ne olursa olsun kortizon tok karnına alınmalıdır. 

Gereğinden fazla, bilinçsiz veya yanlış kortizon kullanımı, Cushing Sendromu adı verilen bir hastalığa yol açabilir. Bu hastalığın tedavisi de son derece zordur ve beraberinde birçok sıkıntıyı da getirir. Kortizon tedavisine başlayan kişiler, kortizonu bırakırken de doktor onayıyla bunu yapmalıdır. Kortizon alımı birden bırakılamaz. Doktorun uygun gördüğü biçimde dozaj azaltılarak bırakılabilir. Aniden bu tedavinin kesilmesi aşırı halsizlik ve yorgunluk gibi yan etkilere neden olabilmektedir. Tedavi süresince bol kalsiyum, sebze ve meyve alınmalıdır. 

Tuzdan özenle kaçınmak gerekir. Kortizon tedavisi gören kişiler,hayatlarından hazır gıdaları tamamen çıkarmalıdır. Ayrıca, kaşar peynir,zeytin,salça, patlamış mısır ve dondurulmuş gıdalar da tüketilmemelidir. Tedaviye başlarken, tüketilmesi yasak olan gıdalar konusunda doktordan bilgi alınmalıdır.  

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları