Sultan 2. Kılıçarslan Anadolu Selçuklu Hükümdarlığının 5. hükümdarı ve 1. Kırıçarslan'ın torununun oğludur. 1144 yılında Selçuklu Hükümdarlığın da imparator olduğunda 40 yaşında tecrübeli bir komutan aynı zamanda iyi bir devlet adamıydı. Lakabı İzzettin olarak olarak bilinen II. Kılıçarslan imparator olduktan sadece 2 yıl sonra Büyük Selçuklu Hükümdarı Sencer ölünce Büyük Türk Hakanı olarak 1157. yılında en büyük hükümdar konumuna geldi. 1192 yılında ölen imparator için yaptırılan türbesi Şanlı Urfa Viranşehir de yer almaktadır.

II. Kılıçarslan Türbesi ( Aslan Baba Türbesi )

II. Kılıçarslan Türbesi ( Aslan Baba Türbesi )

Gezmeyi ve tarihi yapılar keşfetmeyi seviyorsanız, Urfa’nın Viranşehir ilçesinde yer alan II. Kılıçarslan Türbesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Çünkü türbe hem yöre halkı hem de diğer şehirlerden çok sayıda turist ağırlamaktadır. Bu yerin en önemli özelliği ise insanların dileklerini dilemek için türbenin içinde bulunan bir ağaca bez bağlamaları dır. Özellikle çocuğu olmayan ya da evlenmek isteyen kişilerin akın ettiği türbe, her yıl ilginç görüntülere sahne olmaktadır. Bu türbeye halk arasında Aslan Baba türbesi adı verilir. 

2. Kılıçarslan Türbesinin tarihi;

Bizim için tarihi önemi büyük olan bu türbe, 1181 yılında 2. Kılıçarslan tarafında yaptırılmıştır. Bu dönemde Kılıçarslan Bağdat ve Musul seferini gerçekleştirmek için Viranşehir’i ziyaret eder. Burada bulunan kalenin yıkık dökük olması onu üzer ve askerlerine buranın düzeltilmesi için emir verir. Kısa zamanda eski halinden çok daha güzel olan bu kale aynı zamanda askerlerin dinlenme ve mola verme yerleridir. Bu kale 2. Kılıçarslan ve ordusu için bir üs haline gelmiştir. 1192 yılında Haçlılarla mücadele eden Viranşehir’de bulunan beyliğe yardım etmek için gelen 2.Kılıçarslan, burada ölür. Halk kendisini çok sevdiği için ona Aslan Baba adını vermiştir. Türbe adını, bu hikaye sebebiyle almıştır. Öldükten sonra da onu anabilmek için bu kaleye gömmüştür ve türbe günümüzdeki halini almıştır. 

II. Kılıçarslan Türbesi Ziyaret Saatleri

Türbe halka açık olan bir mesire alanı içerisine kurulu olduğu için hafta içi ve hafta sonu sürekli olarak ziyarete açıktır. Bu türbe Damlacık dağını kuzey eteklerinde bulunmaktadır. Bu nedenle türbenin etrafında çok sayıda ağaç bulunur. Bu ağaçlar, türbeyi ziyaret eden halk tarafından mesire alanı olarak kullanılmaktadır. 

II. Kılıçarslan Türbesine Nasıl Gidilir?

II. Kılıçarslan Türbesi Ceylanpınar ve Viranşehir arasındaki kara yolunun 14. Km sinden batıya döndüğünüzde (tabela var) 3 km daha giderseniz tam karşınıza çıkacaktır. Türbe Şanlıurfa merkezine yaklaşık 125 km uzaklıkta yer almaktadır. Arabanızla rahatlıkla gidebileceğiniz bu yolun sadece 4-5 km kadarı biraz kötüdür. Ayrıca Şanlıurfa belediyesi tarafından da belirli zamanlarda otobüs seferleri düzenlenmektedir.

II. Kılıçarslan (Aslan Baba) Türbesi yol tarifi

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları