Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinin sınırları içinde olan Hora Feneri, eski zamanlardan günümüze kadar gelen nadide yapıtlardan biridir.

Hora (Hoşköy) Feneri Hakkında Bilgiler

Hora (Hoşköy) Feneri Hakkında Bilgiler

Bu bölgede bulunan Hoşköy mahallesinin girişinde bulunmaktadır. Bu fener 1861 yılında, Fransızlardan özel malzemeler getirilerek yaptırılmıştır. Hoşköy Fenerinin en önemli özelliği ise ilk kez vida kullanılarak inşa edilmesidir. Yüksekliği 20 ile 25 metre arasında olan bu fenerin tamamı demir yapıdadır. Bu fenerin Osmanlı tarihi için de önemli bir yeri vardır. Bu dönemde kaptanların seyir rotalarını belirlemiş olan bu fener,halen aynı görevine devam etmektedir.

Hora Feneri Ziyareti

Hora Feneri Ziyareti

Günümüzde kullanılmaya devam edilen bu feneri, eskilerden bu zamana kadar tek bir aile yönetmiştir ve bu ailenin nesilleri halen yönetmeye devam etmektedir. Fenerin eşsiz görüntüsü ve tarihimizi aydınlatması sayesinde, çok sayıda film ve dizide kullanılmıştır. Fenerin bulunduğu Hoşköy mahallesi, hem sakin hem de huzurlu bir yerdir. Hoşköy Fenerinin içine girmek yasaklanmış olsa da bu güzel atmosferi yerinde yaşamak isterseniz mutlaka Hoşköy mahallesine uğramanız gerekir. Burada doğal güzelliklerin içinde, huzurlu olarak birkaç gün dinlenebilir, şirin ve otantik olarak döşenmiş olan otellerde konaklayabilirsiniz. 

Hoşköy Feneri Ulaşım ve Konaklama

Hoşköy Feneri Ulaşım ve Konaklama

Bu mahalleye kendi araçlarınızla ulaşım sağlayabileceğiniz gibi Şarköy’e gelerek belediye araçları ile ulaşabilirsiniz. Şarköy Tekirdağ’a 38 km uzaklıktadır. Hoşköye ulaşım için ise buradan sonra 20 km daha yol gitmeni gerekir. Bu güzel mahallede sakin ve huzurlu tatil yapabilmeniz için pek çok alternatif bulunmaktadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları