Hipotansiyon kanın damara yaptığı basıncın düşmesidir. Minimal kan basıncının başlıca semptomları baş dönmesi ve bayılma şeklindedir. Hamileyken asla hafife alınmamalı düşük tansiyon belirtileri ciddi sorunlara neden olabilir hatta baş dönmesi veya sersemlik gibi düşük kan basıncı endikasyonlarına neden olabilir. Gerçekten minimal glikoz düzeyinin bir koşulu olan hipoglisemi, kan basıncını gerçekten düşük seviyeye düşürebilir. Çok düşük kan basıncınız veya çok düşük kan şekeri seviyeniz varsa, kesinlikle kendi adrenallerinizi test etmeniz gerekir. Birçok kişi bir olay karşısında heyecanlandıklarında yüksek kan basıncı oluşur, ancak çok düşük tansiyon da benzer şekilde çok yaygındır. Yüksek tansiyonun damarları yırtma kalp krizine neden olmak gibi sonuçları varken, hipotansiyon da pek masum bir belirti sayılmaz. Yaşam biçimi genetik faktörler beslenme biçimi stres de kan basıncı üzerinde etkili faktörlerdir.

Düşük Kan Basıncı Belirtileri

Düşük Kan Basıncı Belirtileri

Tansiyon ölçen mekanik veya digital tansiyon ölçer cihazlarla tansiyonunuzu ölçebilirsiniz. Doktorunuz yüksek tansiyon veya düşük tansiyon vakalarında ilaç verecektir. Eğer YT hastası iseniz tansiyon düşürücü ilaçları ömür boyu almanız önerilir. Eğer tansiyonunuz sürekli düşük çıkıyorsa bunu tedavi etmek için farklı ilaçlar ve/veya beslenme programları önerilecektir. Normal tansiyon değerleri yetişkin bir insan için 8-12 mm HG civa seviyesindedir.

Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir

Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir

Tuzlu ayran halk arasında bilinen en iyi Düşük Tansiyona iyi gelen besindir. Bol su tüketmek de tansiyonu yükseltir. İdrar yapmak tansiyonu düşürür. Bu nedenle bol su tüketin. Taze meyve suları ( taze sıkılmış meyvelerden) ginseng çayı yeşil çay tansiyon dengeleyici çaylardır.

Düşük Kan Basıncı

Düşük Kan Basıncı

Pekiyi, düşük tansiyon yüksek tansiyon kadar kötü müdür? Düşük kan basıncı inme, böbrek hastalığı ve kalp hastalıkları riskini düşürür ancak bu neredeyse arzu edilebilir gibi görünse de  ciddi sağlık riskleri oluşturur. Düşük kan basıncına ilişkin işaretler ve semptomlar eşlik ederse, organ hasarına neden olabilir. Genel olarak, ideal bir vücut ağırlığına sahip olan ve düzenli egzersiz yapanlar normal kan basıncından daha düşük olma eğilimindedir.

Düşük Kan Basıncının Belirtileri Nelerdir

Düşük Kan Basıncının Belirtileri Nelerdir

Düşük tansiyonlu insanların çoğu semptom göstermez. Bu tür insanlar için, düşük kan basıncına neden olan herhangi bir altta yatan durum yoktur ve dolayısıyla hiçbir tedaviye gerek yoktur. Bununla birlikte, düşük kan basıncının beyne ve diğer hayati organlara yeterli miktarda kan tedarik etmeyeceği durumlarda tıbbi müdahale önemlidir. Böyle bir senaryoda, altta yatan sağlık koşulları hipotansiyona neden olur. Hipotansiyonun ortak belirtileri şöyledir:

 

·      Sersemleme

·      Bulanık görme

·      Çarpıntı

·      yorgunluk

·      Susuzluk artışı

·      Soluk cilt görünümü

·      Bayılma

·      Nefes darlığı

·      Düzensiz kalp atışı

·      Baş dönmesi

·      Nöbetler

Düşük kan basıncına bağlı olarak beyne yetersiz kan gitmesi, baş dönmesi, yorgunluk ve konsantrasyon eksikliği ile sonuçlanır. Oturmuş bir konumdan ayağa aniden kalkma anında baş dönmesi yaşıyorsanız tansiyonunuz normalin altında demektir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları