Havuç suyu, yaygın olarak yararlar bilinen bir sudur. Mümkün olan en sağlıklı yaşam tarzı seçeneklerinden biri olarak kabul edilir. Havuç suyunun neredeyse tüm beslenme gereksinimlerini yerine getirdiğine günümüzde inanılmaktadır. Bunun nedeni nedir?

Havuç suyunun Beta Karoten açısından zengin olduğu ve A, B ve E vitaminlerinin zengin bir kaynağı olduğu bilinmektedir. Havuç suyu kanseri önleyici bileşenleri kompleks olarak barındırır. Henüz havuç suyu faydaları üzerinde derinlemesine araştırmalar sonuçlanmamıştır. Havuç suyu prenatal sağlığı korumak için mükemmeldir. Aynı zamanda diş, kemik, göz, karaciğer, saç,cildin sağlıklı kalması için de mükemmeldir. Elbette anti oksidan özellikleri havuç suyunu son derece önemli hale getirir. Her gün bir bardak havuç suyu tüketmek meme kanserini önler.

Yüksek beta karoten içeriği, havuç suyunun anti oksidan özelliklerini artırır. Vücutta A vitaminine dönüşen beta karoten maddesidir. A vitamini vücuttaki serbest radikalleri ortadan kaldırmak için savaşır ve dolayısıyla kanserle savaşır. Vitamin A da vücutta çok iyi temizleyici etkilere sahiptir. A vitamini karaciğerde depolanır ve orada biriken yağ ve safra miktarını azaltır, bu nedenle karaciğeri iyice temizler ve düzgün şekilde çalıştırır. Havuç suyu karaciğer fonksiyonlarını düzenler. Vitamin A eksikliği gece körlüğüne neden olur ve renk körlüğü diğer istenmeyen sonuçtur. A ve E vitamini de fetüsün sağlığı için de iyidir. Bu nedenle hem A Vitamini hem de E vitaminini içeren havuç suyu prenatal sağlığın korunması için vazgeçilmez bir içecektir.

Beta karoten içeriği

Beta karoten içeriği

Bu madde havucun iyi bir anti oksidan olmasını sağlar. Böylece cilt sağlığı için havuç suyu inanılmaz yararlar sağlar.

Sindirimi kolaylaştırır

Sindirimi kolaylaştırır

Havuç tükürük bezlerini çalıştırır ve salgısını arttırır ve sindirime yardımcı olan gerekli mineralleri, vitaminleri ve enzimleri sağlar. Düzenli olarak havuç yemek mide ülseri ve diğer sindirim bozukluklarını önlemeye yardımcı olabilir.

Alkali elementler

Alkali elementler

Havuçta zengin olan alkali elementler gövdenin asit / alkali oranını dengeleme arındırmak ve kan canlandırmak gibi işlevlere sahiptir

Potasyum Kaynağı olması

Potasyum Kaynağı olması

Havuç vücudun sağlıklı sodyum düzeylerini korumaya yardımcı olabilecek iyi bir potasyum kaynağıdır böylece yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

Diş Sağlığını korumak

Diş Sağlığını korumak

Havuç ağızdaki zararlı mikropları öldürür ve diş çürümesini önlemeye yardımcı olur.

Yaraları iyileştirir

Yaraları iyileştirir

Havuç suyu yaraları, kesikleri ve iltihapları iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılabilir. Havuçların içerdiği pek çok faydalı fito kimyasal arasında falcarinol adı verilen ve kolon kanseri riskini azaltabilen ve genel kolon sağlığını geliştirmeye yardımcı olan bir phytonutrient maddesi içerir. 

Karotenoidler

Karotenoidler

Havuç, vücudumuzun kan şekerini düzenlemek için kullanabileceği karotenoidlerden zengindir.

Lif oranı yüksektir

Lif oranı yüksektir

Havuç lif oranınca yüksektir. lif kan pıhtısını azaltmak ve kalp hastalığını önlemek için HDL formu- LDL formu gibi yağ dengelerini lehimize düzenler.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları