Haftanın oyunu olarak size biraz Amnesia The Dark Descent'den bahsetmek istiyorum.

1. Amnesia The Dark Descent

Amnesia The Dark Descent

 Oyunun başında bahtsız karakterimiz Daniel neredeyse hiç bir şey hatırlamamaktadır ve bir kalede uyanır. Kalenin içinde biraz ilerleyerek kendine yazdığı notu görür. Bu notta, 1839 yılında yaşadıklarını, bulunduğu yerin, Prusya'da bulunan, Brannenburg Kalesi olduğunu öğrenir. Ayrıca kendisinin bir Amnesia iksiri içtiğini, ve kendisini kovalayan bir Gölge olduğunu öğrenir. Gölge durdurulmazsa, onun kendisini öldüreceği yazmaktadır. Gölge'in durdurulması için, kalenin içindeki Inner Sanctum adındaki bir odaya gitmesi gerekmektedir. Burada Baron Alexander'ı öldürmesi gerekmektedir.

Daniel Kalede ilerledikçe kendisinin yazdığı notları,günlükleri görür hatıralarını tekrar hatırlar.

Oyunda Gölgeye karşı kendimizi savunabileceğimiz tek şey vardır oda; ışık. Buda diğer korku oyunlarından farklı kılıyor. 2011 çıkışlı olmasına rağmen grafikleri çok iyi. Oyunda diğer korku oyunları gibi önümüze gelen sayısız canavarları öldürmektense Amnesi'da kaçıp saklanıyoruz,önümüze çıkna puzzle ları çözüp kaledeki sırra daha da çok yaklaşıyoruz. Kulaklık takıp karanlıkta oynadığınız zaman oyunun vermek istediği gerilimi gayet net bir şekilde hissedebiliyorsunuz ve Daniel anılarını hatırlamaya başladıkça oyun dahada akıcı gidiyor.

Oyunun 4 farklı sonu var(Spoiler)

İyi son: Daniel portalı bozarak, Alexander'ın evine girmesine engel olur. Sonra Gölge Alexander'ı öldürür.

Kötü son: Daniel portalı bozmaz, ve Alexander evine geri döner. Sonra Gölge Daniel'ı öldürür.

Nötr son: Daniel portala Agrippa'nın kafasını atar. Sonra Gölge ikisini de öldürür. Kısa süre sonra Daniel bir ışık görür ve Agrippa'nın sesi duyulur, Weyer'a Daniel'ı kurtarmak için bir şey yapmasını söyler ve Daniel hayata geri döner.

Gizli Son: Alexander Daniel'ı hücreye atar ve ona beklemesini söyler. Daniel kaçmaz ve Gölge öldürdüğü kurbanların seslerini ona dinletmeye başlar. Kısa süre sonra gölge gelip onu öldürür ve hemen aynı anda Alexander "Teşekkürler arkadaşım." der. Hangi sona ulaşılacak olduğu yapılanlarla gerçekleşir.

Son olarak oyunda karşılaşılan başka bir zorluk, karakterin hem canını, hem de akıl sağlığını koruması gerekmektir. Oyundaki canavarlara  uzun süre bakmak, karanlıkta uzun süre durmak, ve rahatsız edici durumlarla karşılaşmak, karakterin akıl sağlığını azaltır. Akıl sağlığının azalması, oyunda görüntünün bulanıklaşmasına ve halüsinasyonlara neden olur. Aydınlıkta durmak, akıl sağlığının azalmasını durdurur. Bu aydınlık iki şekilde elde edilebilir: feneri çıkartarak, veya çakmakla lambaları yakmak. 

Oyunun türkçe yaması mevcuttur ve sizi oyundan bir kaç görüntüyle baş başa bırakıyorum.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları