Tam 623 yıl boyunca dünyanın büyük kısmına hükmeden bir salatanın temellerini atan adam olarak bilinen Ertuğrul Gazinin hayatı kendinden sonra gelenlere göre pek bilinmemektedir ki hatta kaç yılında, nerede doğduğu hakkında net bir bilgi de yoktur. Peki Ertuğrul Bey Kimdir? Kökleri kime dayanır? Bu soruların cevabını hiç merak ettiniz mi?

Ertuğrul Gazi 1188 yılında doğmuştur. Oğuzların Bozok koluna bağlı Kayı boyundan olan Süleyman Şah'ın üçüncü oğludur. Ertuğrul Gazi'nin annesinin adı Hayme Hatundur. Moğol istilası sonucu, Süleyman Şah'ın önderliğindeki Kayı obası ülkelerini terk edip Selçuklu topraklarında yaşamak için Anadolu'ya doğru göçe başlamıştır. Bir süre sonra Moğolların Doğu Anadolu'yu da sarması üzerine Süleyman Şah, önce Erzurum ve Erzincan'a, oradan da güneye doğru ilerleyip Halep yakınlarına göç etmiştir. Bu göç esnasında Süleyman Şah'ın Rakka civarında Fırat Nehri'ni geçerken boğularak ölmesi üzerine Kayı obası ikiye ayrılmıştır. Ağabeyleri Gündoğdu ve Sungurtekin ile hareket eden bir grup Horasan'a geri dönmek üzere ayrılırken Ertuğrul Gazi, kardeşi Dündar ve anneleri Hayme Hatun'la batıya doğru hareket etmiştir. Ertuğrul Gazi obanın yeni Bey'i olarak seçilmiştir. 

   Sivas yakınlarında konakladıkları sırada Selçuklular ile Moğolların savaştığını gören Ertuğrul Bey, Selçukluların yenilmekte olduğunu fark edince, kuvvetleriyle onlara yardım ederek Selçukluların kazanmasını sağladı. Bunun sonucu Selçuklu Devleti'nin sultanı, Ertuğrul Bey'i ödüllendirdi ve 1230 yılında Ankara'nın batısındaki Karacadağ bölgesini mülk olarak verdi. Ertuğrul Bey Karacadağ'a yerleşince Ankara ve Eskişehir arasındaki bölgelerde akın faaliyetlerine başladı. Söğüt ve Domaniç'i ele geçirdi.Selçuklu Sultanı bu fetihlerin sonucunda Ertuğrul Gazi'ye ödül olarak Domaniç ve Söğüt'ü sınırı savunup genişletme görevi ile kendisine yurt olarak verip UçBey'i olarak görevlendirdi. Bizans'tan yaptığı fetihler sonucu topraklarını 4800 km²'ye kadar çıkardı. Bizanslılara karşı kazandığı bu başarılarından dolayı "Gazi" unvanını aldı. Selçuklu Sultanı'nın ölümünden sonra da Selçuklu hükümdarlarının arasında çıkan taht kavgalarına bulaşmadı ve Bizans ile mücadelesine devam etti. Selçuklu Devleti'nin yıkılma sürecinde Anadolu'daki Türk Beyliklerinin çoğu Selçuklu'dan ayrılıp Moğolların hakimiyetini kabul ederken Ertuğrul Gazi Selçuklular'a bağlılık göstererek faaliyetlerini sürdürdü. Ertuğrul Gazi'nin bu bağlılığı büyük takdir toplamış ve Anadolu'nun dört bir tarafından gelen Türkmenlerin bayrağı altında toplanmasına neden olmuştur.

   Ertuğrul Gazi'nin tek eşi Halime Hatun'dan 4 oğlu olmuştur. Bunlar Saru Batu, Savcı Bey, Gündüz Bey ve Osman Bey'dir. Oğullarından Osman Bey Osmanlı Devleti'nin kurucusu olmuştur. Ertuğrul Gazi, 1281 yılında 93 yaşındayken Söğüt’te ölmüştür. Türbesi Söğüt’te dir. Her yıl Eylül ayının 2. haftası pazar günü anma törenleri yapılmaktadır.

Diğer yazımızdan Dünyayı Titreten Hun İmparatoru Atilla'nın Hayatını okuyabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları