Doğada ki hayvanların bazıları yaptıklarıyla bizleri şaşırtmayı başarmışlardır. Bilim adamları da hayvanlar üzerinde sürekli araştırmalar yaparak onların ne kadar zeki canlılar olduğunu bizlere göstermektedirler. Dünyanın en zeki 10 hayvanını sizler için sıraladık.

İnsanların çoğu kendilerini hayvanlardan daha zeki canlılar olarak görmektedirler. Hatta okullarda bile insanlarla hayvanları bir birinden ayıran özelliklerin başında zekaları ve düşünme yetileri olduğu söylenmektedir. 

Aslında bilimsel araştırmalarla bazı hayvanların doğada ve laboratuvar ortamlarında yaptıklarıyla aslında sanıldığından daha zeki olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan zeka testlerinde bazen bir çocuk bazende bir yetişkinden daha iyi sonuçlar aldıkları da görülmektedir. Özellikle primatlar olarak adlandırılan maymun neslinden şempanzeler bir çok zorlu testi başarıyla tamamlamış hatta karmaşık işlemleri bile rahatlıkla yaptıkları kanıtlanmıştır.

Bütün bunlara baktığımızda ve bilim insanlarının yaptığı araştırmalar neticesinde doğada ki bir çok canlı zekalarına göre sınıflandırılmış ve en zeki hayvanların hangileri olduğu bir çok farklı yerde yayınlanmıştır. 

Siz daha fazla yorulmayın diye dünyanın en zeki 10 hayvanını sıralamasına göre aşağıdaki listede bir araya getirdim. Tabi bu hayvanların bir çoğunun zekasını biliyorsunuzdur bundan şüphem yok ama listede yer alan bazı hayvanlar eminim sizi şaşırtmayı başaracaktır.

Unutmadan şunu da söyleyeyim yıllardır anlatılan dünyanın en zeki hayvanı kargadır lafının da gerçeği yansıtmadığı yine listede ortaya çıkıyor.

10. Kediler

Kediler

9. Sincaplar

Sincaplar

8. Filler

Filler

7. Ahtapotlar

Ahtapotlar

6. Köpekler

Köpekler

5. Balinalar

Balinalar

4. Papağanlar

Papağanlar

3. Şişe Burunlu Yunuslar

Şişe Burunlu Yunuslar

2. Domuzlar

Domuzlar

1. Şempanzeler

Şempanzeler

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları