Dünyanın En Kadın Dostu Kentleri
Her ne kadar her yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü olarak kutlansa da dünyanın bir çok yerinde maalesef hala daha kadınlara çok ağır işler yaptırılıp, bütün hakların ellerinden alınarak alt sınıf muamelesi yapılmaktadır. Çok gelişmiş ülkelerde dahi kadın cinayetleri, taciz, tecavüz, iş yerinde haksızlık, fırsat eşitsizliği gibi bir çok konuda bir düzelme görülmemektedir.

Ülkemizde bile yapılan çalışmalar, kamu spotlarına rağmen her yıl bir önceki yıldan daha fazla kadına şiddet vakası görülmektedir. Gün geçmiyorki bir kadın öldürülmesin, bir kadın taciz edilmesin, bir kadın darp edilmesin, kılık kıyafeti yüzünden şiddete maruz kalmasın. Eğitim seviyesi yüksek olan kadınlar, ünlü sanatçı kadınlar bile şiddete maruz kalabiliyor ve bunu söylemeye çekinir hale geliyorlar.

Dünya genelindeki bir çok ilde fırsat eşitliği, sosyal hayata katılım ve güvenlik kriterlerini göz önüne alınarak yapılan araştırmalar neticesinde dünyanın en kodun dostu kentleri sıralaması oluşturulmuş. Maalesef ülkemizden herhangi bir kent bu listeye girememiştir. Zaten girmesini beklemekte biraz saçma olacaktı.

7. Münih

Münih

6. Singapur

Singapur

5. Viyana

Viyana

4. Zürih

Zürih

3. Stockholm

Stockholm

2. Amsterdam

Amsterdam

1. Kopenhag

Kopenhag

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları