Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte çok fazla gezilecek yerleri, simge yapılarıyla muhteşem bir şehir. Tune nehrinin geçtiği şehir olan Budapeşte'nin en ünlü yeri kafe olan New York Cafedir.

New York Sarayı hotel olarak hizmet veren yerin giriş katında bulunan New York Cafe 1890-1894 yıllarında yapılmış. Mimari tasarımını yapan Macar Mimar Alajos Hauszmann, Floris Korb ve Kalman Giergl’nin imzaları vardır.

Günümüzde otelin ismi Boscolo Budapest olarak hizmet veriyor. İçerisinde kafe ve otelden başka eski ofis binaları, yüzme havuzu, sauna, buhar odası tesisleri bulunmaktadır. İtalyan barok tarzı olan bina, ana cephede bulunan rölyef ve heykellerle süslüdür. En güzel ve dikkat çekici olan heykellerden biri olan Karoly Senyei tarafından yapılan Lady Liberty’nin bronz heykelidir. Sokak tarafına bakan bölümde ise yarı keçi yarı insan olan heykellerin ellerinde sokak lambaları bulunuyor.

New York Cafe

New York Cafe

New York Sarayının giriş kısmına tasarlanan restoran & cafe Budapeşte’nin en lüks ve ilgi çekici kafesi olmaktadır. Sadece damak tadı için değil içerisindeki mimarı yapıları ve tasarımları görmek için gidenler var. İç dekorasyonu kaliteli malzemelerle hazırlanan şamdanları, avizeleri, spiral kolonlarla süslenmiş New York Cafe müşterilerini ve ziyaretçilerini göz alıcı bir yer olarak etkiliyor.

İlk açıldığı zaman Macaristan’ın en ünlü yazarları ve gazetecilerinin noktası olan kafe, Bugün Budapeşte entelektüel yaşamın merkezi haline gelmiştir. İlk açılış gününde kafenin anahtarı Danube’ye fırlatılmış Ferenc Molnar kafenin 7/24 acık kalmasını istemiş. Budapeşte’yi ziyaret eden bütün turistlerin mutlaka gitmesi gereken yerlerden biri olan New York Kafe, sadece yemek için değil, iç ve dış tasarımlarını görerek geçmişe yolculuk hissi yaşatmakta. Borak kiliselerine benzeyen kafe olarak ta bilinmekte.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları