Diyet yaparken yenilmemesi gereken yiyeceklerin ortak özellikleri, metabolizmayı yavaşlatan ve vücudun yağ oranını yükselten yiyecekler olmalarıdır. Bu yiyeceklerin başında da elbette ki kalitesiz yağlar ile hazırlanmış yiyecekler ile yüksek miktarda şeker içeren yiyecekler gelmektedir.

Kalitesiz yağlar ile hazırlanmış yiyecekler denilince akla ilk gelen gıda grubu şüphesiz ki fast food olarak isimlendirilen kısa sürede kızgın yağda pişirilmiş hamburger ve cipslerdir. Lezzetleri uğruna tüketilen bu sağlıksız yiyecekler ile birlikte vücuda kalitesiz yağ ve şeker alınmaktadır.Bu yiyecekler de metabolizmayı yavaşlatıp, kilo alımına sebep olmaktadır. Öte yandan her türlü bisküvi, şeker, kek, gazlı içecekler, şekerli içecekler, yapay tatlandırıcılı ürünler, çikolatalar, gofret, dondurma, krema ve krema ile hazırlanmış ürünler, salata sosları, fermente edilmiş et ve ürünleri (salam,sucuk, sosis) gibi yiyecekler de diyette yenilmemesi gereken yiyeceklerdir.

Yüksek oranda yağ ve şeker içeren yiyeceklerin diyete etkisi

Yüksek oranda yağ ve şeker içeren yiyeceklerin diyete etkisi

Ayrıcasağlıklı olmasına rağmen, yüksek oranda şeker ve yağ içeren yiyecekler dediyette dikkatli bir şekilde tüketilmesi gereken yiyeceklerdir. Örneğin zeytin,avakado ve ceviz diyet yapanlar için oldukça faydalı ancak yüksek miktarda yağbarındıran yiyeceklerdir. Bu yiyecekler günlük belirli porsiyonlar iletüketilmesi gereken yiyeceklerdir

Alkol Tüketiminin Diyete Etkisi

Alkol Tüketiminin Diyete Etkisi

Bir de alkol tüketimi diyet yapanlar için oldukça riskli bir alışkanlıktır. Çünkü alkol; yapılan tüm araştırmalara göre bireylerin daha çok yemek yemesine neden olan, metabolizma hızını düşüren içecek grubundandır. Ayrıca bira gibi fermente içkiler ve rakı gibi damıtık içkiler oldukça yüksek kalori içermektedirler. Bu nedenlerle alkol de diyet yaparken tüketilmemesi gerekenler grubundadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları