Beyaz saçlar bir çok insan için yaşlanmanın en gözle görülür işaretidir ve çoğu insan Beyaz saçları bir şekilde kapatmak ya da önlemek ister. Beyaz saçlar, yaşlanan insanlar için kaçınılmaz bir süreçtir, ve beyaz saçların psikolojik etkileri göz ardı edilemez. Beyaz saçlar neden oluşur?

Saç folikülün de pigment melanin üretiminin azalması sonucu oluşan bir süreçtir. Melanin, saçlarımıza renk katmaktan sorumlu önemli bir pigmenttir. Beyaz saçlar düşük miktarda melanin üretiminin sonucudur ve melanin üretiminin aşırı ise saçlar siyah kalır. Beyaz saç insan beslenmesine bağlı olarak da erken süreçte ortaya çıkabilir asitli içecekler, baharatlı, ekşi, yağlı, yağlı ve kızarmış yiyeceklerin yanı sıra bol miktarda alkol, et, kahve veya çay tüketilirse saç beyazlaması erken safhada ortaya çıkar. Bu gıdaların fazla tüketilmesi saç foliküllerin den nem ve besin maddelerini alır ve erken Beyazlamaya neden olabilir.  O halde saç beyazlaması ile diyetin yakın ilişkisi vardır. Beyaz saçları önleyen vitaminler Beyazlaşma sürecinin gecikmesine yardımcı olur. Başlıca Beyaz saçları önleyen vitamin B Vitaminidir. Bu vitaminler temelde saç foliküllerinin işlevlerini aktif etmek ve onlara nem sağlamak için gereklidir. Para-Aminobenzoik Asit (PABA) ve Pantotenik asit veya Vitamin B5 gibi vitaminler hem iştah açar hem de sağlıklı ve güzel saçlar için enerji açığa çıkartır. Pantotenik asit, folik asit ile kombinasyon halinde doğal saç rengini geri kazanmanıza yardımcı olur ve nihayetinde erken çıkan moral bozucu Beyaz saçları önler ve gelişimi tersine çevirir. Beyaz saçları önleyen vitaminler, yoğurt, karaciğer, buğday tohumu ve maya gibi doğal besin kaynakları yoluyla alınabilir. Bu kaynaklar, gerekli B vitaminlerini ve melanin üretimini düzenleyen yardımcı maddeleri sağlar. Geliştirilmiş fakat kontrollü melanin üretimi Beyazlaşma sürecini engeller.

2. Saç Beyazlamasını Engellemenin Yolları

Saç Beyazlamasını Engellemenin Yolları

Bilindiği gibi Saç folikülleri epidermisin derinliğinde, cildin dış tabakasında bulunur. Yağ bezi saçları besler ve cilde parlaklık kazandıran sebum isimli maddeyi üretir. Saçlar için temel beslenme kan dolaşımının iyi olmasına bağlıdır. Yani saçlarınızın iyi durumda olmasını istiyorsanız doğru beslenmeniz gerekir. Saçların beyazlaması vitamin eksikliği, hatalı  diyet, endişe ve stres kaynaklı olabilir. Saç beyazlaması B vitamini eksikliği, demir, bakır ve iyot eksikliğinden kaynaklanabilir. Stres ve endişe, saçların büyümesi için gerekli olan temel unsurları etkiler.Saçların grileşmesine ya da beyazlamasına neden olan çeşitli sebepler vardır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta saç derisinin ve saç foliküllerinin yeteri kadar oksijen ve besin almasını sağlayacak yollar denemektir. Bu da saç derisi masahı sağlıklı diyet uygulama organik beslenme ve stresten uzak kalma sigara alkol tüketimini azaltma gibi önlemlerle sağlanabilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları