Bebekler diş çıkarırken bazen huysuz, tedirgin ve huzursuz olabilirler. Bu makalemizde bebekleri ve anneleri birada olsa rahatlatacak tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

Bebeklerde diş çıkarma genelde 6. ay itibariyle başlar ancak bebeğinizin gelişiminegöre 3-12 ay arasında diş çıkarılabilir. Diş çıkarmanın belirtileri artan salyaakışı, ateş, iştahsızlık, huysuzluk, uykusuzluk diş etlerinde şişkinlik gibikendini gösterir. Bu dönemi her bebek farklı atlatır, kimi bebekte çok uzun vehuzursuz geçerken kimi bebekte daha kısa ve daha kolay geçebilir önemli olan incigibi dişlere sahip olabilmesi ve bebeğinizin sağlıkla büyüdüğünü gösteren dişçıkarma sürecini en kolay şekilde atlatmanız. Aşağıda anlattıklarımız veönerilerimizi uygulamadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz ;)

Diş etine hafif baskı uygulamakbebeğinizi bir nebze rahatlatabilir, özellikle elleriniz temizken diş etlerinemasaj yaparak baskı uygulayabilirsiniz veya temiz bir bezi ısırmasına izinverebilirsiniz. Bu bez dondurulmuş bez olursa daha faydalı olacaktır çünküsoğuk nesneler diş etindeki kızarıklığı ve şişliği azaltır. Bu yönteme özenerekçıkarılan sulu dişlikler buzdolabında bekletildikten sonra verilir ancak dişetlerine uzun süreli soğuk uygulama önerilmez bu açıdan sürekli yapmanızıtavsiye etmiyoruz.

Ayrıcazencefilin sağlıkla ilgili birçok faydası bilinmektedir, diş çıkaran bebeğinizirahatlatmak için soyduğunuz bir parça zencefil kökünü bebeğinizin dişine hafifbaskı uygulayarak 2-3 dk sürebilirsiniz. 

Bununyanında Badem özü, Vanilya özü gibi bitkisel çözümlerde mevcuttur. Temel mantıkdiş etine 2-3 dk masaj yapmaktır. 

Diş kaşıyıcılarının yanısıra daha doğal vesağlıklı bulduğumuz katı meyveler ve sebzeleri de diş etini kaşımasıiçin bebeğinize verebilirsiniz. Özellikle buzdolabında soğutup beklettiktensonra vereceğiniz, havuç, elma, salatalık gibi meyve ve sebzeler daha sağlıklıolabilir. Yeşil soğanın beyaz kısmı da yine dişlerini kaşıması için bebeğinizeverebilirsiniz. Soğanın beyaz kısmı hem sert olduğu için dişleri kaşımasınafaydalı olur hemde içeriğindeki madde ağrısını azaltır.

Yinedaha doğal olan zeytinyağını masaj yaparak bebeğinizin dişlerinesürebilirsiniz. Bu yöntem diş etlerini rahatlatır ve bebeğinizin daha rahat diş çıkarmasına faydalıolur. 

Sonolarak yine doktorunuzun tavsiyesi ile diş etlerini hafifçe uyuşturmak için dişjelleri kullanabilirsiniz veya yine doktorunuza danışarak parasetemolverebilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları