Üniversite tercihlerinizi yaparken mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken gerçekler var. “Puanım geldi bakalım bu puanla nereleri tutturabilirim?” diye rastgele tercih yapmadan önce bir düşünün…

Seçeceğiniz meslekle bir ömür geçireceksiniz. Mutlu olamayacağınız bir bölümü seçip hayatınızı karartmayın. Mutlu ve geleceğinizi sağlam inşaa eden bireyler olun.

Eğer puanınız yüksekse, sırf puanınız çok yüksek diye tabir-i caizse “Puanım heba olmasın” düşüncesine kapılıp çok istemediğiniz o yüksek puanlı bölümleri yazmayın. Sonuçta önemli olan sizin gerçekten ne yapmak istediğiniz.

Tercihlerinizde önemli olan sizin istek sıranız. Bu yüzden sıralamayı puanınıza göre değil, en çok istediğiniz yerlerin en yukarda olacağı şekilde yapın.

Her ne puan almış olursanız olun esas önemli olan üniversite eğitimiz boyunca ve mezun olduktan sonra mutlu olmak

Yazacağınız yani ileride sizin mesleğiniz olacak bölümün size ne kadar uygun olduğunu iyi düşünün. Seçeceğiniz meslek sizin ilgi ve becerilerinizle ne kadar örtüşüyor? Bunu göz önününde bulundurun.

Bölümle birlikte seçeceğiniz üniversitede bulunması, bakmanız gereken özellikler var. Akademik kadrosu, alanında uzmanlığı, size sağlayacağı imkanlar, üniversitenin lokasyonu ve yabancı dil öğretme imkanı.

Tüm bunların olması açısından da İbn Haldun Üniversitesi sizin için doğru tercih olabilir. Sosyal bilimler dallarından seçim yapacak öğrenciler için bu üniversitenin sadece sosyal bilimler alanına yoğunlaşmalarını mutlaka göz önünde bulundurun. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları