Elon Musk tarafından 2003 yılında kurulan Tesla Motors şirketi kurulduğundan bu yana hiç kar etmemesine rağmen şirket değeri olarak 100 yıldan fazla geçmişe sahip olan Ford'u geride bırakmayı başardı.

Dünyada geleceğin otomobilleri olarak görülen elektrikli otomobillerin öncü firmalarından birisi olan Tesla Motors hızla büyüyen elektrikli araç pazarında liderliğini korumaya ve bütün firmalara öncü olmaya devam ediyor. Yaptığı son teknolojik araçlar ve şoförsüz otomobillerin testlerini sürdürürken ve bu pazarda liderliği ise hiç bir firmaya kaptırmaya niyetli değil.

Daha önceden General Motors'un sahibi olduğu araziyi aldıktan sonra burada kurduğu Fremont Fabrikası artık Tesla Motors'un en büyük üretim tesisi konumuna geldi. Tesla'nın yeni modeli olacak olan Tesla Model 3'de burada üretilecek.

Haberimizin asıl konusu ise 2003 yılında kurulduktan sonra hiç kar edemeyen Tesla'nın 52.7 Milyar dolar şirket değeri ile daha önceden bu alanda lider olan ve yüz yıldan fazla geçmişe sahip Ford'u geri de bırakmayı başardı. Ford'un şirket değeri ise 45.31 milyar dolar seviyesinde.

Bu büyük değişimde Elon Musk'ın şirketinde yaptığı sürekli yenilikler ve geleceği dönük planların yanı sıra Çinli Tencent firması tarafından yapılan %5 lik hisse alımında ödenen 1.8 Milyar doların katkısının yanı sıra, geçtiğimiz yıllarda Ford'un ABD'de yaşadığı geri çağırma olayının ardından hisselerinde yaşanan büyük düşüşün etkisi çok fazladır.

Bir örnekle anlatmak gerekirse, 2016 yılında Tesla'nın toplam satış rakamı 76.230 iken Ford'un sadece F serisi pickup'ın ABD'de satış sayısı 2.502.973 adet. Tesla birde bu işten kar etmeye başlayınca firmanın ne seviyelere geleceğini tahmin etmek çok zor olmasa gerek.

 

Darısı başımıza

Ülkemizde henüz böyle bir girişim olmasa bile günün birinde bizim ülkemizin zenginlerinin içerisinden bir Elon Musk misali çılgın biri çıkıp bu şekilde bir yatırım yapması dileğiyle. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları