Sürdürülebilir Enerji Kaynakları
Yenilenebilir enerji kaynakları hem ülkemizin enerji güvenliğini sağlıyor hem de cari açığı azaltmak açısından büyük önem taşıyor. Yenilenebilir enerjiden tam olarak faydalanmak için çevre ile uyumlu ve yüksek enerjili tesisler kurup çalışan Enerjisa, yatırımlarda çevre ve toplumu da göz önünde bulunduruyor.

Verimli ve çevre ile uyumlu santraller, karbon azalımı, teknoloji ve verimlilik odaklı elektrik dağıtım yatırımları sürdürülebilirliğe çok önemli katkılar sağlıyor. Enerjisa’nın bu açıdan önemli çalışmaları vardır. Çevre ve toplum, eğitim ve enerji alanlarında sürdürülebilir enerji kaynakları için önemli yatırımlar,operasyonlar yapıyorlar. Verimli enerji kullanımını planladığı projeler ile sağlayarak aynı zamanda projelerini gerçekleştirmeyi planladıkları çevre ve yöre halkını da korumayı amaçlıyor. Böylece faaliyet gösterdikleri bölgelerdeki çevre halkına düzenli gelir ve sosyal güvenlikli iş imkanı sağlıyor. Sağladıkları sosyal sorumluluk projeleri ile yöre halkına hem verimli bir şekilde enerji kullanmanın önemini aşılıyor hem de toplumu kalkındırıyor. Bölge halkının yaşam kalitesini onlara arı yetiştiriciliği, dikiş-nakış, yumurta tavukçuluğu gibi alanlarda destek vererek yükseltiyor. Ekonomik anlamda destek sağlayan Enerjisa kent merkezlerine ulaşımı da kolaylaştırıyor. Çok önemli bir diğer sosyal sorumluluk projesi de okul yenileme çalışmalarıdır. Şehir merkezlerinden uzak, hiç yenilenmemiş, kullanıma uygun olmayan okullarda yenileme çalışmaları yaparak öğrencilerin daha iyi ve faydalı alanlarda eğitim görmelerini sağlıyor. Donanım ihtiyaçları, tedarikçilerin belirlenmesi y da kontrollerin yapılması Enerjisa tarafından yürütülüyor. Her sene çok sayıda okula kırtasiye, temizlik ve oyun malzemeleri gönderilerek öğrencilerin ihtiyaçları giderilir. Ayrıca “Dünyanın Enerjisini Ben Koruyorum” sloganı ile ilköğretim çağındaki çocuklara enerji verimliliğinin önemini tiyatro gösterisi ve oyunlar gibi eğlenceli şekillerde anlatarak daha kolay bilinçlenmelerini sağlıyor. Çok sayıda okula enerji verimliliği eğitimleri veriyor. Bunun dışında çocuklara ulaşmanın bir yolu da www.enerjimikoruyorum.org web sitesi ile de oluyor. Bu sayfadaki çocuklara özel animasyonlar ve seslendirmeler sayesinde dünyanın enerji kaynakları hakkında bilgileri ve sınırlı olan enerji kaynaklarını nasıl koruyacaklarını oyunlar eşliğinde öğreniyorlar.Böylece çocuklar unutamayacakları tecrübeler yaşayarak hayatları boyunca çevre ve toplum bilincinde olacaklardır. Çocuklar “Dünyanın Enerjisini Ben Koruyorum” diyerek sürdürülebilir enerjinin küçük elçileri oluyor. Birçok sosyal sorumluluk projesine adını yazdıran Enerjisa’ nın bir okul projesi de Enerjisa Teknisyen Okulu’ dur. Tecrübesi olmayan insanlara meslek kazandırmak ve toplumun iş gücüne destek sağlamak amacı ile kuruldu. Öğrenciler dolu bir müfredat görerek mezun olduktan sonra da iş fırsatı buluyorlar. 

Enerjisa çevre ve toplum bilincini önceliğinde tutarak eğitim alanında pek çok sosyal sorumluluk projesi oluşturuyor. Eğitimin amacı sürdürülebilir enerjinin verimli bir şekilde kullanımının nasıl olacağı ile ilgilidir. Bu eğitimlerden geçen çocuklar, gençler çevreye nasıl davranacaklarını öğreniyorlar. Kırsal kesimde yaşayan insanlara iş gücü kazandırarak ekonomik kalkınma sağlayan kurum kent merkezlerine ulaşımdan yöre halkının geçimini sağlamak için yaptıkları uğraşlara büyük oranda destek veriyor. Böylece Enerjisa ve yöre halkı arasında karşılıklı ama verimli bir alışveriş yapılarak çok büyük yararlar sağlanıyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları