Saat kuleleri tarih boyunca dimdik ayakta duran yapılar olarak karşımıza çıkıyor. Saat kuleleri gerek yapısal olarak gerekse de kültürel anlamda zamanın en büyük tanığı oluyor. Saat kulelerinin tarihçesine bakacak olursak ilk olarak Avrupa’da 13.yüzyılda başlanmış, kuleler 14. yüzyılda iyice artmaya başladı. Bu dönem içerisinde Osmanlı’da meydanlara genellikle tarihi yapılar inşa edilmeye başlandı. Saat kulelerinin yapımı ise ilk olarak Üsküp’te başlayarak Anadolu’ya doğru yaygınlaşmaya başladı.

Tophane Saat Kulesi

İstanbul’da ayakta duran en eski saat kulesidir. Nusretiye Cami’sinin yanında bulunan kule, Abdülmecid tarafından yaptırılmıştır. Dört cephesi birbirine eş olarak tasarlanan kulenin denize bakan kısmında Abdülmecid’in tuğrası bulunuyor. 

Bursa Saat Kulesi

Bursa’yı en güzel şekilde izleyebileceğiniz Tophane Parkı içinde yer alan Bursa Saat Kulesi, Reşit Mümtaz Paşa tarafından yaptırılmıştır. Saat kulesi, dört elektronik saate sahip aynı zamanda da 6 katlı bir yapı olarak günümüze kadar gelmiştir.

Amasya Saat Kulesi

Amasya Saat Kulesi, yapısal bakımdan diğer kulelere göre daha farklı bir yapıdadır. Silindir gövdenin üzerinde kare planında yükselen saat kulesi , Amasya’nın merkezinde bulunuyor. Amasya’nın ünlü Helkıs Köprüsü’nün kuzey ucunda olan saat kulesi manzarası bakımından da oldukça ilgi çekici. 

Safranbolu Saat Kulesi

Kilisenin çan kulesinden saat kulesine çevrilen Safranbolu Saat Kulesi, 1970’li yıllarda belediye tarafından yıkılarak sonrasında ise aslına uygun bir şekilde tekrardan inşa edildi. Saat kulesinin yapısal olarak kare formunda olan yapı, sade, zarif mimarisiye Zafer Meydanı’nda bulunuyor. 

Gittiğiniz her yerde tarihi yapılar dikkatinizi çekiyorsa saat kuleleri sizin için dikkat çekici olacaktır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları