Suriye'de son yaşanan gelişmelerin ardından Rusya ile ABD arasındaki durulmaya başlayan gerilim yeniden zirve yaptı ve Rusya Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada cumartesi gününden itibaren Abd ile kurulan sıcak iletişim hattının durdurulacağını belirtti.

Rusya'dan son dakika açıklama: Pentagon sıcak iletişim hattını durduruyoruz...

Rusya'dan son dakika açıklama: Pentagon sıcak iletişim hattını durduruyoruz... Milliyet

Suriye'de rejim güçleri tarafından yapılan (yapıldığı söylenenen) kimyasal silah saldırısının ardından ABD başkanı Donald Trump buna kayıtsız kalamayacaklarını ve bu saldırının Suriye yönetimi tarafından yapıldığını doğrulayan kanıtlar olduğunu belirtmiş ve askeri müdahalenin söz konusu olabileceğini sosyal ağlarda paylaşmıştı.

Bu yazının üstünden kısa bir süre geçmesinin ardından Abd güçleri Suriye'nin önemli hava alanlarından birisini ve önemli noktaları bombalamıştı. Pentagon bunun sadece tek seferlik bir saldırı olduğunu beyan ederek devamı gelecek mi sorularını yanıtsız bırakmıştı.

Bunun üzerine Rusya ise Abd'nin yaptığı bu saldırının hukuksuz olduğunu söyleyerek Kimyasal silahları Rejim yönetiminin atmadığını tam tersi olarak Esad yönetiminin attığı bombaların Muhaliflerin elindeki kimyasal silahlara geldiğini ve ölümlerin bundan olduğunu söylemişti.

İki ülke arasında yaşanan bu gerginliklerin ardından Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov,, yaptığı açıklama ile birlikte 8 Nisan 2017 Cumartesi gününden itibaren Rusya ile Abd arasında yapılan uçuş güvenliği anlaşmasında yer alan sıcak iletişim hattı çalışmalarını sonlandıracaklarını belirtti.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları