Çin'in en popüler mesajlaşma uygulamalarının başında gelen ve bir süredir para transferi işlemi de yapılabilen WeChat programının kullanımı Rusya'da yasaklandı.

Kullanıcı bilgilerini paylaşmayan WeChat Rusya'da yasaklandı.

Kullanıcı bilgilerini paylaşmayan WeChat Rusya'da yasaklandı.

Sadece Çin'de 900 Milyon kullanıcı sayısına ulaşan ve dünya çapında hızla yayılan WeChat uygulaması Rusya'da kullanılması yasaklandı. İnternette paylaşılan haberlere göre Rusya'da da yoğun kullanılmaya başlayan uygulamanın içerisinde rus kullanıcı bilgilerinin Rusya içerisinde yer alacak bir veri merkezinde depolanmasını istemiş ve bunu uygulamanın geliştiricisi olan Tencent firmasına bildirmiş. 

Ardından WeChat'in bu ihtara uymamasıyla birlikte paylaşımı reddetmesinin ardından uygulamanın kullanımı hükumet tarafından yasaklandı. Resmi twitter hesabından açıklama yapan Tencent şirketi, Rusya'da ki kullanıcılarına yönelik bir özür mesajı yayınlayarak Rusya yasalarına normalde uymak zorunda olduklarını ama bu ve bunun gibi yasalara uymayı reddettiklerini belirtiyor.

Rusya'da kullanımı yasak olan uygulamalar

WeChat'in yasaklanmasının ardından Rusya'da kullanımı yasak olan uygulamalar yeniden gündeme geldi ve daha önceden aynı sebeplerden ötürü Line ve BlackBerry Messenger uygulamasının da yasaklandığı hatırlandı. Bunlara ek olarak LinkedIn'in de Rusya'da kullanımı şuanda yasak. Bütün yasakların ortak yanı ise Rus kullanıcı verilerinin Rusya'da depolanması zorunluluğu.

Aslında bir açıdan doğru karar olsa da rus kullanıcıların buna ne diyeceği merak ediliyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları