İlk olarak Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık koruma ekibi ile birlikte TSK, MİT personeli envanterine giren MPT-55 üzerindeki ayrıntılar dikkatlerden kaçmadı.
Milliyet

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan silahlı kuvvetlerde milli piyade tüfeği kullanalım çağrısının ardından ilk önce Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık koruma ekibi, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), MİT personeli ive diğer bütün güvenlik birimlerinin envanterine alınan MPT-76'nın ardından, MPT-55 modeli de güvenlik birimlerine verilmeye başlandı.

MPT-55 piyade tüfeği ise MPT-76'nın 7.62 mm çapında ve 5.56 mm kalibre olan versiyonu olmakla beraber neredeyse bütün arazı şartlarında çalışabilecek şekilde üretilmiştir. Hem yarı otomatik hemde tam otomatik olarak 2 farklı atış modu bulunan tüfeğin etkili menzili 400 metre, maksimumu menzili ise 3.600 metredir. 

Milli piyade tüfeği hakkında bu kadar bilgi verdikten sonra silahın etkin kullanılmasının ardından silahı yakından görenler ince ayrıntıları gözlerinden kaçırmadı. Dikkatle bakıldığında MPT-55'in üzerinde Kayı damgası olduğu görülmektedir.

Son yılların en moda sembollerinden birisi olan bu damgayı artık bir çok yerde daha görebiliriz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları