2017 yılında rekorlarla sürekli yükseliş gösteren kripto para birimlerinde 2018 düşüş yılı oldu. 1 hafta içerisinde toplam 200 milyar dolar değer kaybı yaşandı.

Geçtiğimiz yıl boyunca sürekli olarak yükseliş gösteren Bitcoin'in yanı sıra diğer kripto para birimlerinin bir çoğunda rekor yükselmeler gözlemlenmişti. Bu yükselişteki en büyük etkenlerden birisi ise hiç şüphesiz kripto paraların bir çok farklı platformda alışverişe imkan vermesi oldu.

Özellikle Aralık ayı sonlarına doğru hızlı yükseliş gösteren kripto para birimleri tarih 7 Ocak 2018 i gösterdiğinde piyasa değeri olarak 835 milyar dolara ulaşmıştı. Bu rekor seviyenin ardından herkes daha fazla yükseliş umut ederken, dünya genelinde gelen olumsuz haberlerin ardından hızlı bir düşüş başladı ve sadece bir hafta içerisinde toplam 200 milyar dolar değer kaybı yaşandı.

Dünya genelinde yapılan BitCoin madenciliğinin yaklaşık %80 i Çin'de yapılıyor, Çin ve dünyanın en büyük bitcoin borsasının bulunduğu Güney Kore hükumetlerinin Bitcoin madenciliğinin tamamen yasaklanması haberleri gün düşüle sebep oldu. 

BitCoin yatırımcıları hayal kırıklığına uğradı

20 bin dolar seviyesine çıkarak rekor kıran Bitcoin, şimdilerde 13.800$ seviyesine gerilerken, 4$'a yaklaşan Ripple ise 2$'a kadar geriledi. 1400$ seviyesini geçeceği düşünülen Ethereum'da değer kaybı yaşayarak 1281$'a geriledi. Diğer yüksek hacimli kripto para birimlerinin de değer kayıpları eklenince toplam kripto para pazarı 630 milyar dolara geriledi.

Son olarak bazı uzmanlara göre BitCoin değerinin çokta uzak olmayan bir tarihte 1$ seviyesine kadar gerileceği yönünde.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları