Kaliforniya Üniversitesi'n de çalışan bir grup bilim insanı bir yaptıkları araştırmalar sonucunda kısa bir zaman içerisinde kendisini iyileştirebilen saydam bir madde geliştirdiklerini duyurdu. Bu yeni teknolojinin akıllı telefonların ekranlarından kullanılabileceği tahmin ediliyor.

Kırılan cep telefonu ekranları kendisini tamir edebilecek mi?

Akıllı telefon kullanıcılarının en büyük problemlerinden biriside kolay kırılabilen telefon ekranları olmaktadır. Özellikle son zamanlarda bir çok firmanın piyasaya çıkardığı kavisli ekrana sahip model telefonların ekranları kenarlarından ufak darbelerde bile kırılmaya müsait.

Tabi amaçları akıllı telefon ekranları mıdır bilmiyoruz ama Kaliforniya Üniversitesi’n de görevli bilim insanlarının geliştirdikleri teknolojiyle birlikte telefonların kırık ekranlarının tamiri artık kendiliğinden gerçekleşecek diyebiliriz. Geliştirilen saydam madde elektrikle tepkimeye girerek 24 saat içerisinde kendisini eski haline getirebiliyor. Bu madde saydam olduğu için telefon ekranı, televizyon vb. bir çok alanda kullanılması mümkün.

Daha önceden 2013 yılında LG firması ürettiği LG G Flex telefon modelinin kavisli ekranı için bu teknoloji gündeme getirmiş fakat kullanılan teknolojinin o zaman elektriği iletmemesi nedeniyle o zamanlar dokunmatik ekranlı telefonlarda kullanılması söz konusu değildi. Bilim insanları bunu geliştirerek yeni maddeyi medyana getirmişler.

Donanımhaber

Kendini iyileştiren saydam madde kullanım alanları nelerdir?

Kendini iyileştiren saydam madde kullanım alanları nelerdir?

Kendi kendini iyileştiren maddenin kullanım alanları ise maddenin çok esnek olması ve tamamen saydam olması nedeniyle oldukça geniş görünüyor. Öncelikle cihaz ekranlarının yanı sıra robotlarda ve bataryaların daha performanslı olmasında kullanılabilecekmiş.

Teknolojiyi geliştiren görevlilerin aslında bu teknolojinin esin kaynağı çok tanıdık bir yer. X-Men serisiyle tanıdığımız süper kahramanımız Wolverine. Kahramanımızda sürekli olarak kendini yenileyebiliyor ve ölümsüz gibi görünüyordu. (Spoiler vereyim Logan filminin sonunda ölüyor.) Teknolojinin sonu da Wolverine'in sonu gibi olmaz umarım.

Maddenin yayın kullanımının ise 3 yılı bulması bekleniyormuş. Yani bir süre daha telefonların ekranlarını korumaya devam etmemiz gerekiyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları