Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark yerleşkesinde çalışmalarını sürdüren TUVIUS firması İstanbul'un toplam 5.2 milyar metrekare arsasının değerini hesapladı.

İstanbul’da yer alan kullanılabilir toplam arsa değeri 2 trilyon dolar

Faaliyetlerine Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesindeki Teknopark'ta devam ettiren TUVIUS firmasının genel müdürü İshak Kurtuluş Altun, AA muhabirinin kendisiyle yaptığı röportajda İstanbul'un tamamı üzerine bir araştırma yaptıklarını ve bunun sonuçlarını anlattı.

İshak Kurtuluş Altun İstanbul'da toplam imar alanının 5.2 milyar metre kare civarında olduğunu, bunu hesaplarken de göller, yollar ve satışı imkansız olan arazilerin hesaplanmadığını belirtti.

Yapılan değerlendirme neticesinde İstanbul genelinin ortalama metrekare fiyatının 1.250 TL olduğu ve tespit edilen bütün arazi miktarıyla hesaplandığında ise İstanbul'un toplam arsa ve arazi değerinin 2 trilyon 50 milyar 974 milyon 856 bin 94 dolar olarak hesaplandığını belirtti. Düz olarak 2 trilyon dolar olarak baz alınan fiyatı güncel dolar kurundan hesaplarsak 7 trilyon TL den biraz fazla ettiğini söyleyebiliriz.

Milliyet

İstanbul'un En değerli yeri Şişli

İstanbul'un En değerli yeri Şişli

İstanbul'da en değerli arazilerin Şişli de bulunduğunu ve onu Beşiktaş, Beyoğlu, Zeytin Burnu ve Fatin'in takip ettiğini belirten Altun, yapılan araştırmada bu ilçelerde metrekare fiyatlarının 10 bin 25 bin TL arasında değiştiğini söyledi.

İstanbul'un en değerli ilçelerinin Avrupa Yakasında bulunduğuna da vurgu yaparken yine bu yakada bulunan değerli diğer ilçelerin ise Bakırköy ve Göngören olduğunu belitti. Öte yandan Bağcılar, Bahçelievler, Kağıthane ve Bayrampaşa civarında da metrekare değerleri 5 bin ile 10 bin TL arasında değişiyor.

İstanbul Anadolu Yakasının en değerli yerleri

İstanbul Anadolu Yakasının en değerli yerleri

İstanbul Anadolu Yakasının en değerli yerlerine bakarsak en değerli ilçelerin başında Kadıköy yer alıyor ve onu Ataşehir ve Maltepe'nin takip ettiğini göreceğiz. Bu ilçelerde yer alan arazilerin ortalama metrekare fiyatları ise 5 bin ile 10 Bin TL arasında değişiklik göstermektedir.

Ümraniye, Kartal ve Üsküdar ise diğer en değerli arazileri içeren semtler. Bu semtlerde metrekare fiyatları 2.500 ile 5.000 TL arasında değişiklik gösterirken. Bu ilçelere göre nispeten daha düşük değere sahip olan Sancaktepe, Tuzla, Beykoz, Pendik, Çekmeköy ve Sultanbeyli de ise ortalama değerler 1000 ile 2.500 TL arasında.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları