Günümüzde her geçen gün daha da artarak devam eden siber saldırıların çeşitleri ve yöntemleri değişmektedir. Teknolojinin değişmesi ile farklı alanlarda farklı şekillerde gerçekleşen saldırılara karşı da değişik önlemler alınabilmektedir. Birçok firma ağdaki yazıcıları güvenlik önlemleri dışında tutarken en çok siber saldırının yazıcılara olduğundan da şikâyet etmektedir. Bu da üşengeç hackerların bile suçlu olma ihtimalini yükseltmektedir.

Yapılan anketlere göre şirketler büyük oranda güvenliğe önem vermesi ancak daha düşük oranının ağdaki yazıcıların güvenliğini göz ardı etmesi kendileri için büyük sorun teşkil etmektedir. Yazıcıların güvenliği unutulmadığında şirketlerin maddi ve manevi tasarruf sağladıkları görülmektedir. Yazıcılar için güvenlik programı yürüten şirketlerin saldırılardan altı kat daha az etkilendikleri ve böylece kâğıt,tiner ve güvenlik çözümlerinde tasarruf sağladıkları görülmektedir. Chip Online Hackerlar Yazıcılardan Neden Vazgeçemiyor? makalesinde de bahsettiği gibi hackerlar yazıcılara daha kolay saldırmaktadır ve şirketler ile ilgili bir çok belgeye kolaylıkla ulaşabilmektedir. Dikkat edilmediğinde şirketlerin başına büyük sorunlar açan bu saldırı türü için birçok önlem alınabilmektedir. Ağın güvenlik duvarının olması bir işe yaramayabilir. Ağınızdaki herhangi bir cihaz tüm ağınız için erişim noktası haline gelebilmektedir. Bu yüzden güvenlik duvarına yazıcıları da eklemeniz gerekmektedir. Yazıcılardan biri hackerların eline geçtiğinde firmanın tüm ağ bağlantısı çökebilir. Gereksiz belge yazdırma ya da yabancı numaralara fax çekme gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Firmaların bir çalışanın eline geçmesi şirketinizi oldukça zor durumda bırakabilir. Bu yüzden yazıcının güvenli bir yerde bulunması ve PİN kodu gibi bir güvenlik işlevinin kullanılması bazı riskleri en aza indirgeyebilmektedir. Mobil cihazlar hackerlara saldırılarını gerçekleştirebilmeleri için ortam hazırlamaktadır. Bu yüzden ağa bağlı cihazlara ve ağ yazıcılarına oturum açma zorunluluğu getirmek aynı zamanda yazıcılara şifre koymak bilgilerin dışarı sızdırılmaması için bir önlem oluşturmaktadır. Veri hırsızlığının önüne geçilebilmesi için yazıcıyı üzerinden ulaştırılan verilerin şifrelenmesi gerekmektedir.  Aksi takdirde belgeler karşı tarafa düz metin olarak iletilir ve yanlış kişilerin eline geçebilir. Şifreli bir şekilde ulaşırsa eğer sadece PRN okuma programı ile açılabilmektedir. Bu da yetkisiz kişilerin okumasını engelleyecektir. Yazıcının ayarlarının düzgün bir şekilde yapılması da yazıcının başka bir ortama yönlendirilmesine engel olmaktadır. Yanlış yapılan ayarlar yetkisiz bir kullanıcının bilgilerinize ulaşmasını sağlayabilmektedir. Eski yazıcıların elden çıkarılmadan önce sabit disklerinin temizlenmesi kesinlikle unutulmamalıdır. Aksi halde belgeleriniz ve dolayısıyla bilgileriniz yanlış kişilere ulaşabilir. Böylece siz ve firmanız oldukça zor durumda kalabilir hatta cezalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yazıcılarınızın siber saldırılara uğramaması ya da saldırıdan az zararla kurtulabilmeleri için güvenlik duvarından antivirüs programlarına ya da şifreleme yöntemleri uygulamalısınız. Böylece hangi zararlardan ne derece kurtulduğunuzu da görebilirsiniz. Hem firmanız hem siz maddi ve manevi büyük zararlardan kurtulmuş olabilirsiniz.   

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları