Gizlilik endişesi ya da telefonunuzu kullanan diğer kişilerin yanlışlıkla işlem yapmasını engellemek gibi nedenlerle bazı dosyalarınızı gizlemek isteyebilirsiniz. Android işletim sistemini kullanan bir cihazınız varsa birkaç adımda istediğiniz dosyayı gizleyebilir ve daha sonra ihtiyaç duyduğunuzda basitçe görünür hale getirebilirsiniz. Öncelikle dosyaları nasıl gizleyeceğimiz konusunu ele alalım.

Android Telefonlarda Dosya Gizleme Yöntemi Nedir?

Öncelikle uygulamalar ekranını açarak, sonra da Dosyalarım ikonuna tıklayın. Bunu yaptığınızda karşınızda dosyalarınız listelenecek tir.

Gizlemek istediğiniz dosyayı seçin ve seçenekler menüsünü açın. Bu menüde dosyayı yeniden adlandıra bileceğiniz işlemi göreceksiniz. Dosyayı Yeniden Adlandır seçeneğine tıklayın ve dosya adının önüne sadece bir nokta "." karakteri koyun. Bu nokta karakterinin önünde veya arkasında başka hiçbir karakter, boşluk da dahil olmamalıdır. Dosya adını bu şekilde kaydettiğinizde artık o dosyanın Dosyalarım menüsünde listelenmediğini göreceksiniz. Bu işlemi sırasıyla gizlemek istediğiniz tüm dosyalara uygulayabilirsiniz.

Sadece APK yani uygulama dosyalarını değil, resim, müzik, metin gibi diğer dosyaları da aynı işlemi yaparak gizleyebilirsiniz. Peki gizlediğiniz dosyalara ihtiyaç duyduğunuzda nasıl erişeceksiniz. Endişelenmeyin, gizlediğiniz dosyalar sadece listelenmemektedir fakat hala cihazınızda durmaktalar. Gizlediğiniz dosyaları aşağıdaki basit adımları uygulayarak yeniden eski görünür haline getirebilirsiniz.

Android Telefonlarda Gizlenmiş Dosyalar Nasıl Yeniden Görünür Hale Getirilir?

Dosyalarım menüsü içindeyken Ayarlar menüsüne tıklıyoruz ve Gizli Dosyaları Göster seçeneğini işaretliyoruz. Bu işlemi yaptığımızda artık gizli dosyalarımız görünür hale gelecektir ve dosya isminin önüne koyduğumuz "." karakterleri de kaldırılmış olacaktır.

Bu işlemleri istediğimiz zaman yaparak istediğimiz dosyaları gizleyebilir ve yeniden gösterebiliriz. Bu özellik gizliliğimiz ya da güvenliğimiz için önemli olan dosyaların gözlerden uzak olmasını sağlayacaktır. Aynı işlemi bilgisayarımızda veya Apple cihazlarımızda farklı yöntemleri kullanarak yapabiliriz. Diğer cihazlarca dosya gizlemekle ilgili işlemler hakkında bilgi almak isterseniz web sitemiz içinde arama yapabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları