Reklam veren firmalarla yaşadığı sorunlar nedeniyle büyük gelir kaybına uğrayan Youtube artık işi daha sıkı tutuyor ve youtube kanalında 10.000'den az gösterim olan kanallarda reklam yayınlamama kararı aldı. Bu daha bir başlangıç olarak değerlendiriliyor.

Bir süre önce Youtube ile reklam veren firmalar arasında yasa dışı ve uygunsuz içeriklerde reklam gösterilmesinden dolayı problemler yaşanmış ve büyük bir kaç firma Youtube üzerinden reklamlarını çektiklerini açıklamışlardı. Bu çekilmenin Google'a tam maliyeti bilinmese de 800 Milyon dolar civarı bir zarara neden olacağı söylenmektedir.

Bu zararı daha aza düşürmek ve daha fazla reklam veren şirket kaçırmak istemeyen Google ise işi biraz daha sıkı tutmaya karar vererek, Youtube yayıncı sözleşmelerinde yenilenmeler yapmaya başladı ve bunların başlangıcı olarak artık Youtube kanalından para kazanmak için öncelikle kanalın toplam 10.000 izlenme sağlamış olması gerekiyor.

Yapılan resmi açıklamanın ardından önceden bir kaç saat içerisinde bir kanal açarak Youtube Partner Programına giriş yapan ve hatta para kazanmaya başlayan kullanıcıların işleri artık daha da zor olacak ve otomatik kabul sistemi yerine kontrollü kabul sistemine geçiş yapacaklar. Alınan yeni karar neticesinde kanalında az izlenme sayısı olan kullanıcılar için para kazanmak çok zor bir hal alacak. 

Yeni sisteme geçişin bir başka amacıda yayıncıların daha çok özgün ve faydalı videolar üretmesi, ayrıca şuanda çok sık olarak karşılaştığımız başkalarının videolarını kopyalayıp veya birazcık editleyerek yayınlayanları engellemek.

Şuanda bile Youtube üzerinde yapılan aramalarda çıkan sonuçların %70'ini çöp içerik olarak görebiliriz ki zaten çıkan sonuçlar hep bir birinin aynısı neredeyse. Google'ın bunun için bir şey yapacak mı yoksa böyle mi devam edecek o konuda net bir bilgi yok.

En kısa sürede yeni değişiklikler ve onlara eklenecek maddelerle birlikte YouTube Partner Program’a kabul koşullarını değiştirerek reklam verenleri daha çok korumaya yönelik düzenlemeler yapacaklardır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları