Haberler

800 yıllık Cami Çin tarafından yok edildi

Çevresinde bulunan Türk ve Müslüman halka uzun bir süredir dünyanın sessiz bakışları arasında işkenceler ve zulümler yapan Çin Devleti şimdi de yeni bir olayla gündeme geldi. Doğu Türkistan sınırlarında bulunan kültür miraslarını birer birer yıkan Çin, şimdi de Sincan bölgesinde bulunan 800 yıllık bir camiyi yerle bir etti. Aynı anda 20.000 kişiye kadar insanın ibadet etmesini sağlayan caminin yıkılmasına hiçbir devletten açıklama gelmezken, bölgede bulunan halk ise ve korku ve kaos içerisinde yaşamaya zorunlu tutuluyor.

Sincan Bölgesinin En Büyük Camisiydi

Çin yönetimi tarafından kültürel mirasların yok edilmesi amacıyla zorbalıkla yıkılan Keriye Heytgay Camisi bölgenin en büyük camisi olarak geçmekteydi. Camide uzun bir süredir ezan seslerinin yükselmediği ve Cin Ulusal Marşı’nın dinletildiği ise ortaya atılan korkunç iddialardan sadece birisi. Yine camide hadis ve benzeri yazıların yerine Çin adına propaganda yazılarının yer aldığı söylenmekte.

İlgili Makaleler

Çin Bölgedeki Halka Zulmetmeye Devam Ediyor

Uzun bir süredir bölgedeki halkın tepesine kabus gibi çöken Çin devleti, faaliyetlerine hala devam ediyor. Bir süre önce sakal bırakmak, helal gıda tüketmek ve Kur’an okumak gibi yasaklar getiren Çin, Müslüman nüfusun fazla olduğu ülkelere gelip giden vatandaşları ise kamplara doldurmuş durumda. Korkunç bir ortam olan kampta, dikenli teller, kameralar ve 24 saat bölgedeki insanları izleyen silahlı askerler yer alıyor. Çin Devleti tarafından “rehabilitasyon merkezleri” olarak adlandırılan yerler olsa da bir süre önce ABD ve Avrupa Birliği tarafından hazırlanan belgelerde bölgede insanlara zulmedildiği doğrulanır nitelikte.

Bölgeye internet erişimi ve benzeri kısıtlamalar yapıldığı için oradan haber almak da oldukça zor bir duruma geldi. Hatta bölgeye basın ve araştırmacı sıfatıyla gelen kişilerin alınmadığı da belirtiliyor. Bu tespitin de uydu üzerinden bölgeyi belirli aralıklarla gözlemleyen kişilerce yapıldığı açıklandı. Yapılan araştırmada bölgenin 2017 yılındaki ve günümüzdeki halleri karşılaştırınca ortaya korkunç bir tablo çıkıyor. Adeta kültürel bir katliamın izlerini yansıtan araştırmada 800 yıllık caminin yanı sıra birçok ibadet yeri ve kültürel alanın da yok edildiği bildirildi.

Dünya Sadece İzlemekle Yetiniyor

Dünyada herhangi bir Türk veya Müslüman halka zulmedilince dünyanın sessiz kalmasına aslında uzun bir süredir alışkınız, ancak olayın bu denli büyümesinin ardından hala devletlerin sessiz kalabilmesi insanı adeta kahrediyor. Ülkemizden de bölgede yaşananlar için zaman zaman çeşitli açıklamalar yapılsa da herhangi bir somut adım atılabilmiş değil. Zaman zaman bölgedeki kamplardan kaçan insanlar çevre ülkelerin yanı sıra Türkiye’ye de sığınmakta. İlerleyen günlerde zulmedilen halk için dünyanın bir tepki verip vermeyeceğini hep beraber göreceğiz.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu