DiğerHaberler

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı

Ülkemizde her yıl belirli meydanlarda sendika ve benzeri kurumların bir araya gelip çeşitli konuşmalar yaptığı 8 Mart günü aslında büyük bir emek gösteren bir gurup kadının anısına yaşatılmaktadır.

129 Emekçi Kadın Fabrikada Çıkan Yangında Hayatını Kaybetti

Emekçi Kadınlar Gününü aslında kutlanıyor değil de anılıyor desek daha doğru olur. Çünkü Amerika Birleşik Devletlerinin New York kentinde bulunan bir dokuma fabrikasında bulunan birçok insan hayatını kaybetti. Kadınlar çalışma şartlarının zorluğu nedeniyle tepkilerini ortaya koydular ve bunun sonucunda da greve başladılar. Ancak ne yazık ki grev sırasında fabrikada başlayan bir yangından dolayı içeride mahsur kalan 129 emekçi kadın yoğun duman ve yangından dolayı  hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler

Kopenhag Kentinde İlk Kez Önerildi

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü anmak ve resmiyet kazandırmak için ilk adım Kopenhag kentinde atıldı. İlk kez Almanya Sosyal Demokrat Partisi üyesi Clara Zetkin konuşma sırasında bu konuya değindi ve bunun sonucunda gerekli çalışmalara başlandı. 

Türkiye’de Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Ülkemizde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başlandı. Ancak 1975 yılına kadar geçen sürede gerektiği kadar ilgi göremediğinden dolayı sadece gazetelerin bir köşesinde yazılmaktan başka yer edinemedi. O yıl yapılan 1975 Türkiye Kadın Yılı kongresin sayesinde birçok kişi durumdan haberdar edildi ve daha sonrasında da sendikaların da işin içine girmesi ile birlikte halk büyük topluluklar halinde 8 Mart anmalarına katılmaya başladı.

Takvimler 12 Eylül 1980’i gösterdiğinde ülkemizde yapılan darbe nedeniyle gösteriler ve toplanmalar yasaklandığı için 8 Mart da 4 yıl boyunca kutlanamadı. Bu süreçte sadece haberlerde ve gazetelerde konu hakkında halka bir takım bilgiler aktarılmasıyla yetinildi.

Hazırlıklar Başladı

Yarın anılacak olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için olan hazırlıklar uzun süre önce başladı. Çünkü kurumların toplanıp konuşma yapabilmesi için öncelikle belediyeden izin alması gerekiyor. Olağan dışı bir durumdan şüphelenilmediği durumlarda da genelde bu izinler verilmekte. Yarın başta İstanbul olmak üzere her şehirde çeşitli sendikalar ve buralardan gelen yetkili isimler konuşmalarını gerçekleştirecek.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu