Komedi - Eğlence

7 Maddede Kurban Bayramının Olmazsa Olmazları

Kurban Bayramı süresi süresince her yıl yaşanan bazı olaylar oluyor. Ülkemizde kurban bayramının olmazsa olmazlarını sizin için derledik.

Hem uzunluğu bakımından hem de koşturmacasının fazla olması bakımından kurban bayramı diğer bayramlardan biraz farklıdır. Bayrama hazırlık haftalar öncesinden başlar, dolaptaki etler sayesinde bayramı uzun süre de unutmayız. Kurban bayramı paylaşmanın bayramıdır aslında bir anlamda. Her kurban bayramında olmazsa olmaz şeyler vardır. Bunları kısaca sıralayalım istedik.

Sahibinin elinden kaçan boğa, ortalığı birbirine kattı

Sahibinin elinden kaçan boğa haberleri

Bu cümleyi ilk hangi ana haber bülteni spikerinin kuracağı merak konusudur. İspanya’da da sokaklarda boğalar koşar ama bir fark vardır. İspanya’da boğalar insanları kovalar, bizde ise insanlar kaçan boğaları kovalar. Millet olarak kahvehaneye gidip okey masasına dalan boğa görmüşlüğümüz vardır.

Acemi kasaplar

Acemi kasaplar

Hayır anlamadığım kasaplık denilen şey öyle çok şahane para kazandıran bir şey de değil, daha önce hiç kasaplık deneyimin yoksa hangi akla hizmet kurbanı boğazlamaya girişiyorsun. Belki de birkaç dakikalığına da olsa televizyona çıkayım da ünlü olayım diye düşünüp kendilerini kesiyorlardır kim bilir.

Danaya girmek

 

İslamiyette bir dana için 7, deve için 10 hisse olarak kabul edilir. Bunun anlamı 7 kişi bir araya gelerek bir danayı kurban edebilecekleridir. Gel gelelim o söz nasıl olduysa “danaya girmek” olarak dilimize yerleşmiştir.

“Kurban bayramı çok vahşice” sosyetikleri

Her sene kurban bayramı öncesinde ortaya çıkan bu arkadaşlar büyük ihtimalle yedikleri inciklerin, dürümlerin, kebapların ağaçta yetiştiğini düşünmektedir. Kebapları löp löp götürelim ama hayvanlar ölmesin söyleminde bulunan ilgili kişiler belki de etlerin sadece kendileri tarafından yenmesi gerektiğini, ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaması gerektiğini düşünüyor olabilir.

[irp]

Harçlık

Kurban bayramı Harçlık

Çocuklar için bayram demek harçlık demektir. Yaş durumuna göre çocukların bir kısmı kaç tane para aldıklarını sayarken paranın üzerindeki sayıları toplama yeteneğine sahip çocuklar kaç lira topladıklarını hesaplar. Bayram sonrası kendini dünyanın en zengini hisseden çocuklar bu paralar ile neler alacaklarının hayalini kurar.

Kavurma

Kurban bayramı Kavurma

Kurbanı aldık, kestirdik, dağıttık, derisini teslim ettik derken gün sonunda tatlı bir yorgunluk oluşuyor. Bu yorgunluğa en iyi gelen şeylerden bir tanesi de kurbandan yapılan kavurmayı yemek. Yerken insanın aklına kurbanlığın sabahki canlı halini de geliyor aslında ama sonrasında böyle şeyleri düşünmemeye çalışıyoruz.

Kurban pazarlığı

Kurban pazarlığı

Eğer kurbanınızı bir hayır kurumuna vermeyip kendiniz kestirmeye niyetlendiyseniz hayvan pazarlarındaki kol çıkarma seansları sizi bekliyor demektir. Bilmeyenler için kısaca özetleyelim, pazarlık yaparken alıcı ile satıcı birbirinin elini tutar ve kolunu çıkarmak istercesine sallar. Sanırım buradaki amaç karşıdakinin kolunu acıtarak dikkatini dağıtmak ve pazarlık yapmasını engellemek. Başka mantıklı bir açıklama bulamıyorum.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu