EDİTÖR BAŞVURU
Kimdir?Tarih

5. Mehmet Reşat Han, Sultan 5. Mehmet Reşat kimdir?

35. Osmanlı padişahı Sultan 5. Mehmet Reşat Han’dır. Babası sultan Abdülmecit Han annesi Gülcemal Kadındır. 1-2 Ekim 1844 tarihinde İstanbul’da Çırağan Sarayında doğdu. Çocukları; Ömer Fevzi Efendi, Mehmet Nazım Efendi, Rukiye Hanım, Düriye Sultan ve Lütfiye Sultandır.

Sultan 2. Abdülhamit Han’ın tahttan indirilmesi üzerine 27 Nisan 1909’da tahta geçerek Osmanlı Padişahı oldu. Sultan Mehmet Reşat Han döneminde devlet işlerinde ittihat ve terakki cemiyeti hâkimdi ve padişahın söz hakkı yoktu. Osmanlı devleti bu adamların ellerinde oyuncak haline gelmişti. Bu yüzden Osmanlı topraklarında çok büyük toprak kaybedildi.

5. Mehmet Reşat Han kimdir

İtalyanlar 1911 senesinde Libya’ya saldırdılar Osmanlının müdahalesi sonrası yenildiler. Sonra Ege’ye saldırarak 12 adayı işgal ettiler. Balkan devletleri bir olup 1912’de Osmanlıya savaş açtılar. Edirne düşman eline geçti. Londra konferansı yapıldı ve asırlardır Osmanlının elinde bulunan birçok yer düşman eline geçti. Düşmanlar bu toprakları aralarında paylaşamadı ve birbirlerine savaş açtılar. Edirne geri alınırken diğer Rumeli ve adalar geri alınamadı. İtalya 15 Ekim 1912’de Trablus ve Bingazi’yi aldı ve Ouch (Uşi) anlaşması ile 12 ada da İngilizlere kaldı. Arnavutluk 28- 29 Kasım 1912’de istiklalini vererek Osmanlıdan ayrıldı.1914’te Avusturya ile Sırbistan Macaristan’a savaş açtı. Bu sırada bütün dünyayı saran 1. Dünya savaşı başladı. (1914)

 

Sultan 5. MEhmet Reşat Han 1 ağustos 1914’te Almanya Rusya’ya savaş açtı. 2 Ağustosta Osmanlı ile Almanya ittifak anlaşması imzalanarak Osmanlı Almanya’nın yanında yer almış oldu. 4 ağustosta Almanya Fransa’ya İngiltere de Almanya’ya savaş ilan etti. Osmanlı filosu Karadeniz’de açılan Rus limanlarını topa tuttu. Bunun üzerine Rusya Osmanlıya resmen savaş ilan etti. (29 Ekim 1914) Osmanlı devleti ise birçok yerde savaş içinde idi ve savaşlar başarısızlıkla neticeleniyordu. Bu duruma devletin başında bulunanların orduyu yeteri kadar hazırlamamaları neden olmuştur.

Osmanlı ordusunun başkumandanı olan Enver Paşa ve idaresinde bulunan 90 bine yakın asker Kars’ın Sarıkamış dağlarında soğuktan dolayı şehit oldu.(1914 Kasım -Aralık) 18 Aralık 1924’te Mısır krallık haline getirildi ve Osmanlı hukuku son buldu. İngiliz ve Fransız gemileri Çanakkale boğazında bulunan giriş tabyalarını topa tuttu.(19 Şubat 1915)Osmanlı ordusu 30 savaş gemisinden oluşan Fransa ve İngiliz donanmasını büyük bir yenilgiye uğrattı. Burada Osmanlı birçok şehit verdi.

Ruslar 16 Şubat 1916’da Erzurum’u, 3 Mart 1916’da Bitlis, Muş, Van Ve Hakkâri’yi işgal etti. Mekke, Medine ve Hicaz bağımsızlığını ilan ederek Osmanlı idaresinde ayrıldı.(27 Haziran 1916) Kudüs 8 Aralık 1917’de Osmanlıdan çıktı. Osmanlı bu kayıpları yaşarken devletin başında olan Enver Paşa, Talat Paşa ve Cemal Paşa devleti felaketten felakete sürüklüyorlardı.
3 Temmuz 1918 senesinde sultan 5. Mehmet Reşat Han vefat etti. Cenazesi Eyüp Sultandaki türbesine defnedildi.

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu