Faydalı BilgilerListelerTeknoloji

4 En İyi Android Tarayıcı İncelemesi: En iyi mobil tarayıcı hangisi?

Android kullanıcılarının tercih edebileceği en iyi mobil tarayıcı hangisi sorusunun cevabını detaylarıyla yazımızda paylaşıyoruz. En iyi mobil tarayıcı incelemesi.

Siz de milyonlarca insan gibi en iyi Android tarayıcının hangisi olduğunu merak mı ediyorsunuz? İnternette bu konuda paylaşılan listelere ve incelemelere pek itibar etmeyin. Çünkü pek çoğu sponsorlu reklamlar alarak yani para karşılığında sizlere en iyi web tarayacının hangisi olduğunu söylüyor. Genellikle de en çok parayı veren en iyisi oluyor. Fakat ben böyle bir şeye toptan karşıyım ve prensip olarak bugüne kadar hiçbir sponsorla anlaşma yapmayı aklımdan bile geçirmedim. Sizlere tamamen kendi deneyimlerimden yola çıkarak en iyi mobil tarayıcıyı seçmeniz konusunda yardımcı olmaya çalışacağım.

Android cihazlarının içinde hazır olarak gelen web tarayıcılar olsa bile, web deneyiminizi daha eğlenceli ve daha kolay bir hale getirecek özelliklere sahip olan pek çok alternatif bulunuyor.

İlgili Makaleler

Uygulama mağazasında çok sayıda seçenek olsa da, piyasada çok çeşitli cihazlar olduğundan dolayı, Android için bir mobil tarayıcı seçmek o kadar da basit bir iş değil. Çünkü farklı çözünürlüğe, farklı güç tüketim değerlerine ve çok farklı boyutlara sahip olan akıllı telefon ve tabletler mevcut.

Bundan dolayı tüm cihazlarda en iyi performansı veren bir çözümün olmadığını bilmeniz gerekir. Zaten insanların farklı farklı webte gezinme alışkanlıkları ve ihtiyaçları bulunuyor.

Fakat karar vermenizi kolaylaştıran bazı faktörler mevcut ve bu yazıda sizin durumunuzda en çok işe yarayan uygulamaların hangileri olduğu konusunda en doğru kararı vermenizi sağlayacağım.

Kısa cevap:  En iyi mobil tarayıcı hangisi?

Kısa cevap:  En iyi mobil tarayıcı hangisi?

Bence eğer çok eski bir telefonunuz yoksa ve Android’in en son versiyonunu kullanıyorsanız, sizin için en iyi seçenekler:

Birinci seçim: Opera Tarayıcı
Alternatif: Dolphin Tarayıcı

Eğer eski bir cihaza sahipseniz veya yeni cihazınızın donanım kapasitesi düşükse:

Birinci seçim : Dolphin Browser Express
Alternatif: Opera Mini

Ayrıntılı (uzun) cevabı:  En iyi Android tarayıcının detaylı analizi

Seçimi etkileyen çok sayıda etken bulunuyor. Her birini burada ayrıntılı şekilde anlatıyorum ve hemen ardından önerdiğim her bir tarayıcının incelemesini sunuyorum.

Sınırlayan etkenler:

  1. Küçük ekran boyutu ve çözünürlüğü: Ekran küçüldükçe, seçeceğiniz tarayıcının bu ekranı gereksiz büyüklükteki butonlarla boş yere kaplamaması daha önemli bir hale gelir. Eğer ekranınız küçükse belki de varsayılan tarayıcınız en iyi performansı gösterir. Eğer alternatifleri denemek isterseniz, tam ekran modu bulunan, yakınlaştırma özelliği iyi olan birini tercih etmek zorundasınız.  Bu nedenle birinci önerim Dolphin Browser Express, ikinci önerim ise Opera Mini’dir.
  2. Şarjı çabuk biten cihaz: Eğer telefonunuzun şarjı kısa süre içinde biten türdense, çok hızlı yüklenen ve Flash gibi çok kaynak tüketen özellikleri devre dışı bırakan bir tarayıcı seçmelisiniz. Bu nedenle birinci önerim Dolphin Browser Express, ikinci önerim ise Opera Mini’dir.
  3. Sınırlı internet bağlantısı: Eğer internet hızınız düşükse veya kotalı internet kullanıyorsanız, resimleri, videoları ve diğer dosyaları kendi sunucusuna alıp sıkıştırarak yani boyutunu küçülterek sizlere sunan web tarayıcılarını tercih etmenizi öneririm. Siz aradaki farkı hiç anlamıyorsunuz. Üstelik sayfalar çok daha hızlı yükleniyor çünkü sayfanın genel boyutu küçülmüş oluyor. Bu işi en iyi yapan Opera Mini ve alternatifi de Opera’nın klasik (normal) tarayıcısıdır.
  4. Şuan ki masaüstü bilgisayar performansı  : İlk başta size alakasız gibi gelebilir ama bu etken seçiminizi yaparken sizi aldatabilir. Eğer masaüstü bilgisayarınızda belirli bir web tarayıcıyı kullanıyorsanız ve yer imlerinizi mobil cihazlarla eşitleyerek orada da kolayca kullanmak istiyorsanız, dolayısıyla bilgisayarda kullandığınız tarayıcının mobil sürümünü telefona yüklemeniz gerekir. Fakat yer imlerinin mi yoksa performansın mı sizin için daha önemli olduğuna karar vermeniz lazım.  Fakat eğer yer imlerini eşitlerseniz, Android cihazınız ile belirli siteleri gezerken size bazı güzel süslemelerin yer almadığı çıplak bir mobil versiyonunu gösterebilir. Aslında yer imlerini dilediğiniz tarayıcılar arasında eşitleyen alternatifler var ama bunlar genelde ücretli oluyor.
  5. Uyumluluk ve erişim: Bazı siteler sizin tarayıcı seçiminizi sınırlar. Örneğin bazı sitelerde yalnızca belirli tarayıcılarda çalışan web uygulamaları olabilir. Mesela giriş yapmanız gereken bazı banka siteleri belirli mobil tarayıcılarda çalışmayabilir. Pek çok tarayıcı kısıtlı ekran ve zayıf parmak kontrolü nedeniyle iyi adapte olamaz. Bu şartlarda size Dolphin tarayıcısını öneririm. Çünkü sahip olduğu çok sayıda ücretsiz eklentiden faydalanarak tarayıcıyı kendi ihtiyaçlarınıza cevap verecek hale getirebilirsiniz.

Peki şuan için en iyi Android tarayıcı nedir?

Peki şuan için en iyi Android tarayıcı nedir?

Opera Tarayıcı (mobile)

Güvenilir, kullanması kolay ve tüm performans sorunlarını çözen bir tarayıcı. 

 5 üzerinden verdiğim puan4 / Lisans: Ücretsiz

Artıları: Hızlı ve sekmeli tarayıcı, Opera Turbo sıkıştırma teknolojisi.

Eksileri: Tam ekran modu yok, sadece Opera tarayıcısının bilgisayar sürümüyle yer imlerini eşitleyebiliyor ve tamamen reklamsız.

Ücretsiz VPN'li Opera tarayıcı
Ücretsiz VPN'li Opera tarayıcı
Developer: Opera
Price: Free

Dolphin Tarayıcı

Etkileyici eklentiler ve diğer özellikleriyle mükemmel bir seçim. 

 5 üzerinden verdiğim puan4 / Lisans: Ücretsiz

Artıları: Çok sekmeli gezinti, yer imleri ve yer imlerini eşitleme, Flash ve Html 5 desteği, sıra dışı eklentiler, kolay yer imi yöneticisi ve erişimi, kapsamlı özellikleri ve sürekli güncellenmesi.

Eksileri: Şişirilmiş özellikleri performansını düşürebilir, Flash içerikleri oynatırken ara sıra yaşanan ufak teknik problemler ve kişisel verilerle alakalı potansiyel konular.

Dolphin Tarayıcı 🐬
Dolphin Tarayıcı 🐬
Developer: Dolphin Browser
Price: Free

Opera Mini

Yavaş bir interneti veya kotalı bir interneti olanlar için hızlı ve hafif bir tarayıcı.  

 5 üzerinden verdiğim puan3.5 / Lisans: Ücretsiz

Eksileri: Flash ve Html 5 desteği yok, yazılar için yeniden akış desteği yok ve tam ekran seçeneği yok.

Artıları: Hızlı, kaynakları çok az tüketir, veri kullanımını azaltan sıkıştırma teknolojisi, sekmeli gezinti ve 96 farklı dil desteği.

Opera Mini web tarayıcı
Opera Mini web tarayıcı
Developer: Opera
Price: Free

Dolphin Browser Express

Daha hafif, daha hızlı ve daha az kaynak harcaması için dizayn edildi.  

 5 üzerinden verdiğim puan3.5 / Lisans: Ücretsiz

Artıları: Arkasında çok az ayak izi bırakması, hızlı performansı, sezgisel arayüzü, Flash desteği.

Eksileri: Masaüstü Dolphin tarayıcısıyla çok sınırlı bir eşitleme sunması, bazılar için kişisel verilerle ilgili endişeler ve güncellemenin olmaması.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu