Faydalı BilgilerListeler

34 Haftalık Bir Bebek Kaç Kilo Olmalı?

Gebelikte 34. Hafta

Karının iyice büyüdüğü haftalardır. Bu haftada, bebek erken doğumla doğsa bile karaciğerleri oluştuğu için diğer bebekler gibi sağlıklı olmaktadır. 34. Haftada bebekler ortalama bir kavun büyüklüğündedir. Bebeğin 34. Haftada cildi çok fazla yumuşaktır. Merkezi sinir sistemi ise olgunlaşmaya başlamıştır.

34. Haftada Annede Görülen Değişiklikler

İlgili Makaleler

34. Haftada Annede Görülen Değişiklikler

Anne adayı, ortalama bir kiloya sahipse ve tek bebeğe hamile ise alması gereken kilo 11 ya da 12 kilodur. Bazı kişiler bundan daha fazla alırken, bazı anne adayları da daha az kilo almaktadır. Eğer anne adayı ikizlere hamile ise daha fazla kilo alabilir.

Hamileliğin 34. Haftasında annenin gözlerinde bazı belirtiler meydana gelebilir. Salgılanan hamilelik hormonları nedeni ile son haftalara doğru gözlerde kuruluk, görüşün keskinliğini yitirmesi gibi değişik göz sorunları görülebilmektedir.

Anne adayı, bu hafta ile beraber kendini çok yorgun hissetmeye başlar. İlk 3 ay görülen yorgunluk hissine göre çok daha farklıdır. Fiziksel zorlama, çok sık olarak idrara çıkma gibi belirtiler il bu durum anlaşılmaktadır. Ayrıca bu dönemde anne adayında sürekli bir kaşınma hissi oluşabilir. Bu da zararı olmayan bir hastalık nedeni ile olmaktadır.

34. haftadan sonra hamilelerde gaz sıkıntısı görülmeye başlar. Gaz nedeni ile bitkinlik ve şişkinlik hissi oluşabilmektedir. Bu sorunu azaltmak ve tamamen geçirebilmek için küçük porsiyonlar ile 6 öğün yapılması önerilmektedir. Bu aralar en çok yaşanan sorunlardan biri de bacaklara giren kramplardır. Bunun temel sebepleri şişme, hamilelik kilosu ve yorgunluktur. Bu gibi durumlarda, soğuk bir yüzeye geçerek ayakta beklenebilir.

34. Hafta Bebeğin Kilosu

34. haftada erkek bebeklerin testisleri skrotuma inmeye başlamıştır. Bebeğin büyümesi nedeni ile alanı kısıtlandığı için hareketleri daha da azalmaktadır. Bu dönemde bebeğin boyu 39 cm ile 40,5 cm olmalıdır. Bebeğin kilosu ise 34. Haftada 2 kg ile 2,2 kg arasında olmalıdır.

Bu dönem bebeğin uterus duvarına dayandığı dönemdir. Bu nedenle vücudun hangi kısmının çıkıntı yaptığı da fark edilmektedir. Bebeğin gözleri bu haftada mavi olur. Doğumdan sonra birkaç hafta içerisinde ışığa maruz kaldığı için gerçek rengini alacaktır.

İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu