Haberler

3 Aralık Dünya Engelliler Gününde Tüm Engellerin Yokolduğu Bir Dünya Hayal Edin

Bedensel veya zihinsel engel, doğuştan veya yaşanılan kaza sonucu veyahut uzun süren hastalıklar sonucu oluşabilen, kişinin yaşamında bazı zorluklar oluşturabilecek fiziksel, duyusal veya zihinsel yeteneklerin kaybedilmesi olarak anlatılabilir. 

Bugün 3 Aralık Dünya Engeliler Günü, Dünyada 1 Milyardan fazla engelli bulunduğunu ve herkesin bir engelli adayı olduğunu biliyormuydunuz? Bugünün önemi, engelli insanların haklarına dikkat çekmek ve onların zor olan hayatlarını dahada zorlaştırmadan yaşamalarını sağlamak. 

1992 yılından beridir 3 Aralık günü, Dünya Engelliler Günü olarak önemli mesajların verildiği bir gündür. Birleşmiş Milletler tarafından da kabul görmüş bir gündür. Bu günde tüm ülkelerde çeşitli etkinlikler düzenlenir. Düzenlenen organizasyonlar genellikle gönüllük esasına dayanır ve ücretsizdir. Hükümet desteği ve sivil toplum örgütleri desteği ile birçok etkinlik yapılarak bugünün önemine dikkat çekilmeye çalışılır.

İlgili Makaleler

Günümüzde sosyal yaşamda ve iş hayatında kendilerini kabul ettirmekte zorlanan engelli insanlar için daha fazla ‘Engel’ olmadan onlarla beraber yaşadığımızı unutmadan, onların hayatını kolaylaştıracak adımlar atarak farkında olmalıyız. 

Bugüne özel derlediğimiz bazı sloganlar;

– En büyük engel sevgisizliktir.

– Engeller engeliler için aşılmıştır.

– Engelli olmak, engel değildir.

– Asıl engelliler, karşılarına çıkan engeli geçemeyenlerdir.

– Engelli insanlara saygı, insanlığa saygıdır.

– Hiçbir engel Allah’a kul olmaya engel değildir.

– Engelliler bir toplumun aynasıdır.

– Engelli olmak bir kusur değildir.

– Engelliler yardıma değil, şefkate muhtaçtır.

– Engellilere saygı, onlara yaşama sevinci verir.


pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu