ListelerYaşam - insan

29 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur?

Gebelik, doktorlar tarafından hafta bazlı olarak hesaplanmaktadır. Gebelik hesaplama işlemi, genellikle adet gününün son günü dikkate alınarak, hesaplanır. Adet haftasının son günü dikkate alınarak hesaplanan gebelik süreci kaç haftalık yani kaç aylık hamile olduğunuzu göstermektedir. 29 haftalık gebelik, gün hesaplamalarına göre 6 ay 23 gün gibi bir süreye tekabül etmektedir. Yani, 29 haftalık hamile kişi, 6 aylık gebelik yaşamaktadır.

29 Haftalık Gebeliklerde Annede Görülen Değişiklikler

29 Haftalık Gebeliklerde Annede Görülen Değişiklikler

29 haftalık gebelik sürecinde, anne adayının karnı gözle görülür şekilde belirginleşmiştir. Bu dönemde anneler hem hormonlar açısından hem de vücut açısından bir gelişim göstermektedir. Karın ve göğüs yapısındaki büyümeler nedeniyle deri gerginleşir ve kaşıntılar ya da kızarıklıklar görülebilir. Bu dönemde annelerin, sıkça su tüketmeleri gerekmektedir. Ayrıca, hamilelik sürecinde ve sonrasında oluşacak çatlaklara karşı önlem olarak, yumuşatıcı yağlar ya da kremler kullanılabilir. Bu dönemde cilt ve vücut hassasiyeti de artacağından oldukça dikkatli olunmalıdır. Hamilelik sürecinin 29. haftasında en fazla cilt yüzeyinde değişimler meydana gelmektedir. Bu yüzden mümkün olduğunca cilt yapısına uygun ürünler kullanılmalıdır.

29 Haftalık Gebeliklerde Bebekte Görülen Değişiklikler

Bebekler hamileliğin 29. haftasında gelişimlerine sürekli devam etmektedir. Özellikle, duyu organlarının gelişimi hızlı bir şekilde değişiklik göstererek, oluşmaktadır. Genellikle, bu dönemde bebeğin boyu 18 ile 22 cm arasında değişir. Kilo olarak ise 350 ile 600 gram arasında gelişimine bağlı olarak değişimler görülebilir. Duyu organlarının yanı sıra göz gelişimleri de devam eden bebeklerde, dış dünya ile iletişim de gelişmektedir. Sesleri ayırt edebilir ya da fazla ışıklı alanları hissedebilirler. Kısacası, bu dönemde bebeklerde duyu ile ilgili organlar daha ön plandadır.

29 Haftalık Gebeliklerde Bebekte Görülen Değişiklikler

29 Haftalık Hamile Bayanlar Nasıl Beslenmelidir?

Hamileliğin her süreci farklı bir önem taşımakla birlikte, hamile bayanların düzenli beslenmesi her dönem aynı kuralları ifade etmektedir. Özellikle, annenin sağlıklı bir şekilde beslenmesi bebeğin gelecekteki sağlık durumunu da etkilemektedir. 6 aylık hamile bir bayanın bebeği, gelişimine devam ettiği için mutlaka vitamin ve protein açısından güçlü yiyecekler ile beslenmelidir. Bunun yanı sıra, süt, balık, yoğurt, kırmızı et gibi besin değeri yüksek yiyecekler ile birlikte meyve ve zeka gelişimini etkileyen ceviz, fındık, meyve kurularının da tüketimi oldukça önemlidir.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu