İlginç BilgilerListeler

2018 Yılında Tarihçileri Şaşırtan En Önemli 12 Arkeolojik Buluş

1. Pompeii’nin Son Keşfedilmemiş Alanını Kazdılar

Pompeii'nin Son Keşfedilmemiş Alanını Kazdılar

Uzun yıllar süren araştırmalardan sonra,  antik Pompeii kentinin üçte biri hala keşfedilmemişti ama 2018’de hepsi değişti. Zaten halk tarafından bilinen bir kazı alanı, kazılmamış alandaki lavların çamur, küller ve sertleşmiş kısımları çöktüğü ve kendisine doğru kaydığı için tehlike altındaydı. Daha önce keşfedilmiş bir alanı kaybetme tehlikesi nedeniyle, arkeologlar Regio V olarak adlandırılan son bölgeyi kazmak için koştu. Araştırmacılar, Lares olarak bilinen koruyucu tanrılara tapınak olarak inşa edilmiş bir odayı ve yeni bir fresk kümesini ortaya çıkardılar. Antik kültürde evleri ve tarlaları koruduğuna inanılıyordu. “Regio V’deki kazılar sırasında yeni duvarlar ve diğer hazineler lapillilerden ortaya çıkıyor.

2. Karadeniz dibinde bulunan eski batık

Karadeniz dibinde bulunan eski batık

Karadeniz’in altında bir Yunan ticaret gemisi keşfedildi. Geminin yaklaşık 2.400 yaşında olduğuna inanılıyor ve bu da dünyanın en eski bozulmamış gemi enkazı olduğunu gösteriyor. Bulgaristan sahiline yakın bölgede Karadeniz Deniz Arkeolojisi Projesi tarafından bulundu. Karadeniz’in derinlikleri oksijensiz olduğu için, gemi enkazı, araştırmacılara antik dünyadaki gemi inşası hakkında daha fazla inceleme ve bilgi edinme imkanı veren olağanüstü durumda bozulmadan kaldı.

3. İlk Fırıncılar 14.400 Yıl Önce

İlk Fırıncılar 14.400 Yıl Önce

14.400 yıl önce, tarımın başlamasından en az 4.000 yıl önce, insanların çoktan lezzetli ekmek için bir tarif bulmaya çalıştıkları ortaya çıktı. Kopenhag Üniversitesi’nden araştırmacılar, Natufians olarak bilinen bir kültüre ait küçük bir kamp yeri buldular ve kamp alanında meraklarını arttıran ekmek benzeri ürünler buldular. Görünüşe göre bu kültürde fırınlar vardı ve bunların kalıntılarında Natufianların ekmek unu yapmak için yabani tahıllar ve yumrular topladıkları görülüyor. Bu tür bir tarifin sıradan bir günlük yemek değil, özel günler için ayrılmış bir ikram olduğu düşünülmektedir. Bunun yanı sıra, Stanford Üniversitesi’ndeki bilim adamları üç Natufian taş harcının kalıntılarını analiz ettiler ve Natufianların 13,000 yıl önce yabani buğday ve arpadan bira ürettiklerini kanıtlayan kanıtlar buldular.

4. Mısır’da Mezar Alanında Bulunan İnanılmaz Eşsiz Mumya

Mısır'da Mezar Alanında Bulunan İnanılmaz Eşsiz Mumya

Alman ve Mısırlı arkeologlar, Mısır’da eski bir cenaze salonu buldular. Bilim adamlarının tökezlediği dikdörtgen yapı, mumya atölyesi olarak kabul edildi, ana göstergelerden biri mumyalama işleminde kullanılan çeşitli yağları ve maddeleri depolayan yüzlerce seramik çanağıydı. Atölyenin açık avlusunda düzinelerce mumya ile gömme odalarına açılan 100 metre uzunluğunda bir tünel vardı. Bu odalardaki en büyük bulgulardan biri, Tadihor adındaki bir bayana ait bir lahitti. Lahit, üzerlerinde yazılı olan düzinelerce koruyucu figürin ile çevriliydi. Bu annenin yüzünde gümüş bir maske vardı, ki tarihçilere göre Mısır dini metinleri tanrıların kemiklerinin gümüş ve altından yapıldığını gösterdiğinden beri derin bir dini anlam taşıyordu.

5. M.Ö. 3800 Yıllarından kalan ve üzerinde veba bakterisi bulunan iskeletler

M.Ö. 3800 Yıllarından kalan ve üzerinde veba bakterisi bulunan iskeletler

14. yüzyılda Avrupa’ya süpürülen Kara Ölüm’ü zaten biliyorsunuz. Bu korkunç veba 50 milyondan fazla ölümle sonuçlandı ve bugün hala tarihteki en yıkıcı hastalıklardan biri olarak hatırlanıyor. Eh, son zamanlarda arkeologlar, M.Ö. 3800 yıllarında Yersinia pestis (vebaya neden olan bir bakteri) içeren iskeletleri gösteren şaşırtıcı bir keşifte bulundular. Bu keşif, Tunç Çağı boyunca pestis soylarının kurulduğunu ve bu durumun salgının Avrupa ve Asya’daki göç üzerinde büyük etkisi olan salgının daha erken olduğu anlamına geldiğini gösteriyor. Bu dönemde, M.Ö 3000 ile 2500 arasında Doğu Avrupa’dan Batı Avrupa’ya ani bir göç yaşandı. Bu güne kadar bilim insanlarının bu ani göçün sebebi ne olacağı bilmiyorlardı, Johannes Krause,

6. En eski insan ayak izi

En eski insan ayak izi

En eski insan ayak izi Mart ayında Kanada, Calvert Island’da bulundu. Ayak izleri 13.000 yıldan daha eski olabilir ve üç kişiye ait olabilir – bir çocuk ve yetişkin olan iki çocuk. Ayak izleri şimdiye görünür kalmayı başardı çünkü o zamanlar üç insan sertleşmiş ve kumla dolu ıslak kil üzerine basmışlardı. Arkeolog ayrıca ayak izleriyle birlikte küçük bir tahta parçası buldu; bu da parmak izlerinde radyokarbon çalıştırmalarına izin verdi ve bu da ayak izlerini 13.300-13.000 yıl öncesine dayanıyordud.

7. Bu 13.000 Yıllık Araçlar, Tarihçilerin Amerika’da Yaşanan İlk İnsanların Kim Olduğunu öğrenmesine yardımcı olacak?

Bu 13.000 Yıllık Araçlar, Tarihçilerin Amerika'da Yaşanan İlk İnsanların Kim Olduğunu öğrenmesine yardımcı olacak?

2018, en büyük Amerikan arkeolojisi sorularından birinin cevaplandığı ve belki de Amerika’da yaşayan ilk insanlar kimlerdi? Şimdiye kadar, okullar çocuklara Amerika topraklarında yaşayan ilk insanların yaklaşık 13.000 yıl önce Sibirya’dan Kuzey Amerika’ya gelen bir kültür olan Clovis adını verdiklerini öğretti. Şimdi, daha derinlemesine bir araştırma yaptıktan sonra, bilim adamları insanların bundan daha önce Amerika’ya gelebileceğine inanıyorlar. Teksas’ta yapılan kazılarda, 13.000 yıldan daha eski olan ve bu araçların arasında, en eskileri 20.000 ile 16.000 yıl arasında olan bıçaklar, mermi noktaları ve pul aletler olduğu ortaya çıkmıştır. Clovis halkına.

8. Çizilen En Eski Eskiz

Çizilen En Eski Eskiz

2018 yılında, arkeologlar 73,000 yaşında olduğuna inanılan üzerine kırmızı çizgiler çizilen bir taş buldu – bu, şimdiye kadar bulunan en eski taslak haline getirdi. Eskizlerin keşfedildiği Blombos mağarasında Homo Sapien kemik aletler, dişler, oymalar ve deniz kabuğundan yapılmış boncuklar vardı. Bu bulgu aynı zamanda Homo Sapiens’in matematik ve dilin temelini oluşturan sembollerin kullanımı hakkında daha fazla bilgi sağlamış olabilir. Bilim adamları, mikroskop yardımıyla, kayanın, tarih öncesi resimlerde sıklıkla kullanılan bir pigment olan kırmızı aşı boyası ile boyandığını buldular.

9. İnsan Vücudunun Bir Kısmının En Eski Temsili

İnsan Vücudunun Bir Kısmının En Eski Temsili

İsviçreli arkeologlar, Avrupa’daki bir insan vücudu kısmının en eski temsilini bulduğunu açıkladılar. 2017 yılında, hazine avcıları bir bronz hançer ve bir kaburga kemiği ile birlikte metal dedektörleri kullanarak buldum. Arkeologlar hiç böyle bir şey görmediklerini iddia ettiler ve ilk başta, bunun gerçek olup olmadığından bile emin olmadılar. Şimdi, bu yapının Tunç Çağı’nın ortasına kadar uzandığı tespit edildi. İsviçreli arkeologlara göre, Tunç Çağı’ndaki metal nesneler son derece nadirdir ve bulunmayan binlerce Bronz Çağı mezarı olduğu ve hiçbirinin buna benzer bir şeyi bulunmadığı için hiçbir zaman buna benzer bir heykel bulunmadığını kanıtlamaktadır. gerçekten eşsiz.

10. Atalarımız Düşündüğünüzden Daha Önce Bira İçiyor Olabilir

Atalarımız Düşündüğünüzden Daha Önce Bira İçiyor Olabilir

İsrail’deki son yıllarda yapılan kazılar, dünyanın en eski birasının 13.000 yıldan daha uzun bir cenaze töreni için hazırlandığını ve bunun da dünyadaki en eski insan yapımı alkol olduğunu ortaya çıkardı. İsrail’deki bir mezarlık mağarasında ana kayaya oyulmuş buğday ve arpa astar çukurları izleri var. Bu keşif, muhtemelen bira cenaze töreninin bir parçası olarak bira yapımından kalanlar olarak varsayıldı.

11. İçindeki Tuhaf Kırmızı Lağım Bulunan Lahit

İçindeki Tuhaf Kırmızı Lağım Bulunan Lahit

Bu, 2018’de medyanın dikkatini en çok çeken şey olduğunu gösteriyor. Arkeologlar Mısır’da yeni bir lahit bulduğunda hemen açmaya karar verdiler ve içinde kırmızı lağımın bir şekilde içeri sızmayı başardığını buldular. Kanalizasyon kesinlikle iğrenç görünmekle birlikte, hala bir miktar özel güçler taşıdığına inanan, kanalizasyonu içmeyi isteyen makul sayıda insan vardı (inanması zor, biliyoruz). Hatta binlerce imza atarak talepleri için bir dilekçe oluşturmak için bile gittiler. Lahit içinde arkeologlar, 20-25 yaşları arasında genç bir kadının cesedi, 30 ya da 40 yaşlarında iki erkeği buldular. Bu bulgunun İskenderiye’de bulunan en büyük lahit olduğu düşünülmektedir.

12. Piramit Yapmak İçin Kullanılmış Bir Rampa

Piramit Yapmak İçin Kullanılmış Bir Rampa

Arkeolog, Giza’daki Büyük Piramidin nasıl inşa edildiğine dair asırlık soruyu cevaplamış olabilecek 4.500 yıllık bir piramit yolunu buldu. Araştırmacılar kaymaktaşı taşlarını dik bir yokuş yukarı çekmek için kullanılan bir rampa sistemi bulmayı başardılar. Hatnub’daki ortak misyonun eş yöneticisi Yannis Gourdon, bu mekanizmanın Mısırlıların piramitler inşa etmesine nasıl yardımcı olduğunu açıkladı: “Bir taş blok taşıyan ve bu ahşap direklere iplerle tutturulmuş bir kızak kullanarak, eski Mısırlılar kaymaktaşı, taş ocağından yüzde 20 ya da daha fazla dik yamaçlardan yukarı çıkarıldı.. ”

İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu