HaberlerListelerTeknoloji

2018 Yılı Tepe Model Telefonların SAR Değerleri Listelendi

SAR değeri nedir?

Akıllı telefon alan tüketicilerin telefon alırken göz önüne aldığı bir çok kriter bulunuyor. Bunlar ilk olarak kamera ve kullanılan işlemci, ardından bellek kapasitesi ve batarya özellikleri oluyor. Fiyatıda kesimize uyuyorsa tespit ettiğimiz akıllı telefonu hemen alıyoruz. Fakat bu kriterlerin belkide başında yer alması gereken SAR değerine telefon alan 100 kişiden 99’u bakmıyordur bile.  Çünkü zaten bu değerleri hemen göremiyoruz.

SAR değeri neye göre hesaplanıyor?

Elinizde tuttuğunuz akıllı telefon içerisinde yer alan bağlantı yongaları belirli bir radyo frekansı yayınlar, bu frekansın ölçülmesi ve insan sağlığına zararı SAR değeri olarak isimlendiriliyor. 1-10 gr arasında değerlendirilen bu değer ne kadar yüksek olursa insan sağlığına o kadar zararlı oluyor. 

Bazı durumlarda 24 saat süreyle sürekli bu radyo dalgalarına maruz kalmak kişilerin vücutlarının çeşitli yerlerinde geçici de olsa rahatsızlıklara sebep verebilirken, uzun zamanda ise kişilerin yüksek tansiyon ve benzeri kalıcı hastalıkalara yakalanmasına sebep olabiliyor.

Akıllı telefonlar SAR değerleri

Akıllı telefonlar SAR değerleri

2018 yılı içerisinde piyasaya sürülen akıllı telefonlar içerisinden sadece tepe modellerin SAR değerleri listelenerek bir araya getirildi. Genel olarak SAR değeri hesaplanırken kişilerin vücuduna ve kafasına ne kadar etki ettiği şeklinde sıralanıyor. 

Bütün amiral gemisi telefon modellerine baktığımızda en düşük SAR değerine sahip telefon olarak karşımıza Sony Xperia XZ3 modeli çıkıyor. Bu modeli LG G7 ve Samsung Galaxy Note 9 modeli takip ediyor. 

En yüksek SAR değerine sahip telefonlar listesinde ise ilk sırada karşımıza Google Pixe 3 serisi çıkarken onu sırasıyla OnePlus 6 ve LG V40 modeli takip ediyor. Telefon alacağınız zaman kesinlike bu değerleri araştırmalı ve ona göre bir tecih yapmalısınız.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu