Ekonomi ve FinansHaberler

2018 Asgari Ücreti Ne kadar? Beklenen Haber Geldi

Asgari ücretle çalışan milyonlarca işçi merakla beklediği zam için, bugün sendikalar, hükumet ve heyetin bir araya gelerek yapılan Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantısı’na gözünü dikti. Bilindiği gibi geçtiğimiz bir kaç gün içerisinde Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplam üç kere toplanmıştı ancak bu toplantıların sonucunda asgari ücret zammına ilişkin karar çıkartılamamıştı. Bugün başlayan dördüncü toplantı ise saat 14:00’da başladı. Türk-İş ise asgari ücret zammıyla ilgili olarak “bin 893 lira 90 kuruş olmalı” ifadelerini kullanmıştı. Ve merakla beklenen 2018 asgari ücret zammı belli oldu. İşte detaylar.

1404 lira olan asgari ücretin, ortalama yüzde 12 enflasyon dikkate alınarak zam yapılması halinde brüt bin 990 lira, net 1 572 lira olması tahminler arasında yer alıyor. Böyle bir sonuçta, bekar bir işçi için Asgari Geçim İndirimi’nin de (AGİ) 149 lira olması söz konusu.

BAKAN AZ ÖNCE AÇIKLADI

Milyonlarca işçinin çok yakından takip ettiği ve heyecanlı bekleyişiyle deva meden 2018 asgari ücret zam oranı için yapılan görüşmeler sona erdi. Toplantıdan sona ermesiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 2018 asgari ücret zammını açıkladı. Buna göre 2018 asgari ücret brüt olarak 2 bin 29 TL net olarak bin 603 TL olarak açıklandı.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu