Haberler

2017 Yılının En Kötü Şifreleri Belirlendi: Zirve Yine Değişmedi “123456”

SplashData isimli güvenlik firması 2017 yılı içerisinde bilgisayar korsanları tarafından sızılan 5 milyon hesabta kullanılan şifreleri analiz ederek 2017 yılının en kötü şifreler listesini hazırladı.

Daha önceki yıllarda da basit şifreler yüzünden büyük oranlarda veri sızıntısı yaşanırken, birçok kişi bundan ders çıkarmamış olacak ki kullanmaya devam etmişler.  Son bir kaç yıldır listesinin zirvesine kimseye kaptırmayan “123456” ve “Password” yine zirvedeki yerini korumayı başarmış.

İlgili Makaleler

Yapılan analizlere göre ardışık sayılardan ve tek kelime sözcükten oluşan şifreler en kolay tahmin edilebilen şifreler olduğu için kullanmak oldukça risklidir. SplashData firmasının CEO’su Morgan Slain bir konuşmasında “Hackerlar kullanıcıların hesaplarına erişmek için popüler kültür ve spor alanındaki yaygın terimleri kullanıyor çünkü çoğu insan şifrelerini bu kolay hatırlanabilir sözcüklerden oluşturuyor.”  diye belirtiyor.

Uzmanlar parola oluştururken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

  • Şifreniz en az 8 karakterden meydana gelmeli.
  • Harflerin yanı sıra, rakam ve “?, @, !, #, %, +, -, *, %” gibi özel karakterler mutlaka yer almalı.
  • Büyük ve küçük harfler bir arada kullanılmalı.
  • Kişisel bilgiler gibi kolay tahmin edilebilecek bilgiler kesinlikle parola olarak kullanılmamalıdır. 
    (Örneğin doğum tarihiniz, çocuğunuzun adı, soyadınız, …. gibi) 
  • Aynı şifre yalnızca bir hesap için kullanılmalı. Her bir hesap için yukarıdaki maddeleri dikkate alarak yeni bir parola oluşturulmalı.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu