EDİTÖR BAŞVURU
Otomobilİlginç BilgilerListeler

20. Yüzyılın En İlginç 10 Aracı

Yıllar geçtikçe otomobil üreticileri yaptıkları mükemmel motorlu araçlarla otomobillerin tasarımını fazlasıyla geliştirdiler. İşte en ilginç 10 araç.

Yıllar geçtikçe otomobil üreticileri yaptıkları mükemmel motorlu araçlarla otomobillerin tasarımını fazlasıyla geliştirdiler. Bunun sonucunda ise ortaya tamamen insanları şaşkına çeviren araçlar ortaya çıktı.

Sibernetik Antropomorf Makine

Sibernetik Antropomorf Makine

1960’lı yıllarda ABD Ordusu askerleri ve ekipmanlarını zorlu arazilerde taşıyabilecek bir araç için çalışmalara başladı. Sonuç ise sürmek yerine yürüyen tuhaf bir dört bacaklı araç olan pedipulator oldu. Pedipülatör üzerinde yapılan diğer çalışmalar, Sibernetik Antropomorf Makine (CAM) adı verilen benzer bir yürüyen aracın oluşturulmasını sağlamıştır. Makinenin içindeki bir sürücü, her biri 4 metre uzunluğunda olan dört ayağı kontrol etmekteydi. CAM’ın arka bacakları sürücünün bacaklarının hareketlerini taklit ederken ön bacakları sürücünün ellerinin hareketini taklit ediyordu. CAM’da yolcu koltuğu veya bagajı yoktu. Bunun yerine askerler ve ekipmanlar için araca bağlı bir köprü bulunuyordu. ABD Ordusu engebeli arazide helikopter kullanmaya geçtikten sonra, CAM projesi iptal edildi.

Dynasphere

Dynasphere

Dynasphere, 1930’da John Archibald Purves tarafından icat edilen tek tekerlekli bir araçtı. Dynasphere olarak adlandırıldı çünkü kenarları kesilmiş bir küre gibi inşa edildi. 3 metre genişliğindeki bu araç sürücüsü olan bir tekerlek gibi görünüyordu. Yolcu arkaya otururken, sürücü doğrudan aracın ortasına oturdu.

Dynasphere, benzinle çalışan 2.5 beygir gücünde bir motora sahipti. Daha sonra, Purves elektrikle çalışan çok daha küçük, tek kişilik bir versiyon ortaya çıkardı. Purves, Dynasphere’in, bugünkü motosikletlerin yaptığı gibi yollarda arabalarla rekabet edeceğine inanıyordu. Ama onun bu fikri asla gerçekleşmedi. Ayrıca Dynasphere bu tarzda yapılan ilk araç değildi. Araç, Monowheels adı verilen bir tek tekerlekli araç sınıfına aitti. Dynasphere’den önce yapıldığı biliniyor olmasına rağmen, Monowheels tarihteki kayıt eksikliği nedeniyle çok fazla gün yüzüne çıkamadı. Purves, Dynasphere için fikirlerini Leonardo da Vinci’nin eskizlerinden birinden almıştı.

Constantini Motorlu Patenleri

Constantini Motorlu Patenleri

Constantini motorlu patenleri, 20. yüzyılın başlarında M. Constantini tarafından icat edildi. Her paten 1.5 beygir gücünde bir yanmalı motora, aküye ve yakıt deposuna sahip olması dışında normal tekerlekli patenler gibi görünüyorlardı ve çalışıyorlardı. Bu küçük motorlar, sürücünün beline takılı bir kayışa bağlandı. Kayışın önü, motorları çalıştırmak veya durdurmak için kontak içeriyordu. Kayışın arkasında bir galon yakıttan daha az yakıt taşıyabilen bir yakıt tankı vardı. Constantini motorlu kaykaylar asla seri üretime girmedi ve buluş yavaş yavaş yok oldu. Mercier adında başka bir adam da motorlu tekerlekli paten yaptı. Ancak Mercier’in patenlerinden sadece birinin motoru vardı. Patenler hakkında çok az şey bilinmesine rağmen Mercier yakıt bitmeden saatte yaklaşık 30 km hızla 50 kilometre boyunca seyahat edebileceklerini söyledi.

Ford Soya Arabası

Ford Soya Arabası

Henry Ford, özellikle soya fasulyesi olmak üzere, motorlu taşıt üretiminde soya fasulyesi araştırmalarına adanmış bir laboratuvar inşa etmekle çok ilgilendi. İlk başta, otomobillerine parça yapmak için soya fasulyesi kullandı, ancak daha sonra soya fasulyesinden bir bütün araba yapmaya karar verdi.

Otomobilin çelik bir çerçevesi olmasına rağmen, soya fasulyesi, buğday, kenevir ve diğer bitkilerin karışımından yapılmış plastikle kaplandı. Tarım ve otomotiv endüstrilerini kirletme girişiminin yanı sıra, Henry Ford soya fasulyesinden bir araba yapmak zorunda kaldı, çünkü 2. Dünya Savaşı sırasında metal sıkıntısı vardı. Ford, soya arabasının normal bir çelik arabadan daha güçlü ve daha sağlam olduğunu ve takla atarken parçalanmadığını iddia etti. Ancak, ikinci prototip yapım aşamasında iken proje iptal edildi.

Tucker Car

Tucker Car

Meşhur “Tucker Torpedo” olarak adlandırılan Tucker arabası, II. Dünya Savaşı’ndan hemen sonra, polislikten dönen otomobil üreticisi Preston Tucker tarafından yapıldı. Kaza sırasında çıkan bir ön cam, otomobilin dönme yönünde dönen üçüncü bir far ve park halindeyken bile otomobilin olduğu yerde hareket etmesini sağlayan şık bir tasarım da dahil olmak üzere daha önce görülmeyen bazı özelliklere sahipti.

Schilovski Gyrocar

Schilovski Gyrocar

Schilovski Gyrocar iki teker üzerinde çalışan altı koltuklu bir araçtı. Biri ön tarafta diğeri arkada, tıpkı bir motosiklet gibi. Altı koltuk üç sıra halinde düzenlenmişti ve araçta 16 veya 20 beygirlik bir motor bulunuyordu.

Pervaneli Araba

Pervaneli Araba

20. yüzyılda birkaç pervaneli araba yapıldı, ancak hiçbiri güvenlik kaygıları nedeniyle seri üretime girmedi. 1900’lerin başlarında, Fransa’da Helica ve Helicron, Almanya’da Maybach Experimental ve Arjantin’de Aerocar yapıldı. Pervane tahrikli arabaların en büyük avantajlarından biri vites ve fren eksikliğidir. Ayrıca normal arabalardan daha dayanıklıdırlar ve uçak motorlarında çalışabilirler. En büyük dezavantajları, çok fazla yaklaşmaya cesaret eden talihsiz insan veya hayvanı ciddi şekilde sakatlayan veya hatta öldürebilen pervaneleri.

Dymaxion Araba

Dymaxion Araba

Dymaxion Otomobil, 1933 yılında Buckminster Fuller tarafından üretilen üç tekerlekli, 11 koltuklu bir uçan otomobildi. Adı “dinamik”, “maksimum” ve “iyon” kelimelerinin bir kombinasyonuydu. Dymaxion Otomobil zeplin şeklinde ve otomatik olarak şişen kanatlara sahipti ve bu da aracın belirli bir hızdan sonra havalanmasına neden oluyordu. Ancak havadayken aracı kontrol etmesi zordu.

Pininfarina X

Pininfarina X

Pininfarina X (kod adı “Pf-X”), şimdiye kadar yapılmış en eski aerodinamik otomobillerden biriydi. Batista “Pinin” Farina bu arabayı tasarlarken sık sık itibar kazanmasına rağmen, önemli birçok kişi aracın gelişimine katkı sağlamıştır. Bir Fiat 1100 şasisi üzerine inşa edilen Pf-X’in elmas şeklinde bir lastik düzenlemesi vardı. Biri ön, biri orta, biri arka. Motor arka tekerleği tahrik ettiği yere takıldı ve bu da aracın tek tekerden çekişini sağlıyordu.

OctoAuto

OctoAuto

Overland Autocar, 1911’de Milton Reeves tarafından yapılmıştır. Sekiz lastiği vardı. Dördü önde dördü arkada. Reeves normal bir araba alıp ekstra tekerlekler eklediği için araba tamamen yeni sayılmazdı. Araç, öndeki ikinci tekerlek setine sağlanan bir çekişe sahipti. Bununla birlikte, dört ön tekerlek de aracı döndürmek için kullanıldı. Reeves, sekiz tekerlekli aracının dört tekerlekli araçlardan daha iyi olduğunu iddia etti çünkü lastikler kolay aşınmıyordu ve araç daha iyi bir dengeye sahipti.

İlginiz Çekebilir

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu