Faydalı BilgilerListeler

10 Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi En İyi Resim İndirme Siteleri

Yazıma başlamadan önce neden 10 ücretsiz stok fotoğraf sitesinden oluşan bir liste hazırladığımı kısaca açıklamak istiyorum. Bu siteleri kaçırmayın.

Yazıma başlamadan önce neden 10 ücretsiz stok fotoğraf sitesinden oluşan bir liste hazırladığımı kısaca açıklamak istiyorum.

Bir resmin bin kelimeye denk olduğu söylenir. Bu nedenle yazıları, haber bültenlerini, reklam kampanyalarını ve sunumları doğru resimlerle süslemek Google’da üst sıralara çıkmak için oldukça kritik bir öneme sahip.

Fakat pek çok insan blog yazıları veya tasarım projeleri için içeriğin ruhunu ifade edecek kusursuz resimleri bulmakta çok zorlanıyor.

İnternette çok sayıda fotoğraf indirebileceğiniz ücretsiz siteler bulunuyor ama bunların hepsi tasarımın yada kelimelerin duygusal yönünü ortaya çıkaracak türden değil. Bazıları da gerekli kalite, netlik veya orijinal olmaktan yoksun. Hatta pek çoğu yasa dışı (illegal) siteler. Şahsen pek çok fotoğrafçının aynı kavramı (konsept) tekrar ettiğine şahit oldum. Eğer hoşunuza giden iyi bir görsel bulsanız bile, büyük ihtimalle bu görsel için para ödemeniz gerekecek.

Durum ne olursa olsun, eğer ücretsiz stok fotoğraflar bulabileceğiniz iyi bir kaynak site arıyorsanız, bu yazımda en iyi 20 resim indirme sitesini paylaşıyorum. Bu kaynaklardan indireceğiniz görseller genellikle Creative Commons Zero (CC0) lisanslı olduğu için tüm ticari projelerinizde ve kişisel işlerinizde özgürce ve sınırsız olarak kullanabilirsiniz. İzin almaya veya referans kaynak link vermeye gerek yok. Hatta dilerseniz bu görselleri değiştirerek bile kullanabilirsiniz.

En iyi ücretsiz stok fotoğraf sitesi listesi (top 10)

1. Pixabay

Pixabay

Ücretsiz stok fotoğraf siteleri listemin bir numarasında Pixabay var. Bu sitede akla gelebilecek her türlü konuda telif hakkı içermeyen resimler bulabilirsiniz. Ayrıca bu koleksiyonda vektör grafikler, sanat illüstrasyonları ve videolar bile bulunuyor.

Sitedeki güçlü arama seçeneklerini kullanarak doğru fotoğrafı kolayca bulabilirsiniz. Örneğin medya türü, resmin sayfa yönü, kategori, boyut ve renk gibi arama filtrelerini kullanabilirsiniz.

Pixabay Başlıca Özellikleri:

 • Bütün alanlarla alakalı resimler bulacağınızdan emin olabilirsiniz.
 • Eşsiz kamera arama seçeneği sayesinde belirli bir kamera modelinden çekilen fotoğrafları görebilirsiniz.

Siteyi ziyaret etmek için tıklayınız: Pixabay

2. Flickr

Flickr

Flickr sitesinde sunulan tüm görseller halkın malı (kamuya açık) değil, fakat hatırı sayılır miktarda büyük bir ücretsiz resim koleksiyonuna sahip.

Sitede arama yaparken CC0 lisans bölümünde yer alan “Labeled For Reuse” seçeneğini işaretlediğinizden emin olun.

Ücretsiz fotoğrafları indirebilir ve kişisel yada ticari projelerinizde kısıtlamasız bir biçimde kullanabilirsiniz.

Flickr Başlıca Özellikleri:

 • Kütüphanesinde bütün konu başlıkları ve kategorilerle ilgili görseller bulabilirsiniz.
 • Arama özelliğini kullanmak çok kolay ve en alakalı benzer resimlerin farklı boyutlarını da gösteriyor.

Siteyi ziyaret etmek için tıklayınız: Flickr

3. Pexels

Pexels

Listemdeki üçüncü ücretsiz stok fotoğraf sitesi Pexels. Bu sitede Creative Commons lisansına sahip olan yüksek kaliteli fotoğraflar bulunuyor. Şuan için tamamen ücretsiz olarak indirilebilen 40,000 (kırk binden fazla) görsel mevcut ve her ay düzenli olarak en az 3,000 resim daha ekleniyor.

Pexels sitesindeki bütün resimler kullanıcılar tarafından el ile çizilmiştir veya Gratisography, Unsplash ve Little Visuals gibi ücretsiz resim sitelerindeki resimlerin değiştirilmiş yani güzelleştirilmiş halleridir.

Pexels Başlıca Özellikleri:

 • Yüksek çözünürlüğe sahip olan fotoğraflar ve videolar içerir.
 • Resimler iyi bir şekilde etiketlenmiş ve istenilen resimleri arayıp bulmak çok kolay.

Siteyi ziyaret etmek için tıklayınız: Pexels

4. Unsplash

Unsplash

Unsplash ücretsiz olarak yüksek çözünürlük kalitesinde stok fotoğraflar indirebileceğiniz en iyi kaynaklardan biridir.

Bu platform tüm dünyadan birkaç profesyonel fotoğrafçının kendi koleksiyonundan paylaştığı ücretli ve ücretsiz fotoğraflardan oluşuyor.

Eğer ücretsiz kaydolursanız, her 10 günde bir dilediğiniz 10 adet ücretli fotoğrafı tamamen bedavaya indirip kullanabilirsiniz.

Unsplash Başlıca Özellikleri:

 • İyi organize edilen kategoriler ve resim etiketlerinden dolayı sitede dolaşmak çok kolay.

Siteyi ziyaret etmek için tıklayınız: Unsplash

5. StockSnap

StockSnap

En iyi ücretsiz stok fotoğraf siteleri listemin beşinci sırasında StockSnap var. Eğer sosyal medya hesaplarınız için bazı güzel stok fotoğraflara ihtiyacınız varsa, StockSnap tam size göre.

Creative Commons lisanslı ve yüksek çözünürlüğe sahip görseller bulabileceğiniz bu sitedeki fotoğrafları hiçbir kaynak göstermeden dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Tarih, görüntüleme sayısı, indirme sayısı gibi arama kriterlerinden yararlanarak yada trend olan yani son zamanlarda popüler olan resimlere bakarak istediğiniz tarzda görsellere çabucak ulaşabilirsiniz.

StockSnap Başlıca Özellikleri

 • İyi organize edilmiş fotoğraf bölümleri
 • Her gün yüzlerce yeni resim ekleniyor

Ziyaret etmek için tıklayınız: StockSnap

6. Burst

Burst

Shopify tarafından yapılan Burst sitesi çeşitli fotoğrafçılar tek bir platformda buluşturuldu. Sahip olduğu resim kütüphanesi blog yazarlarına, geliştiricilere, girişimcilere ve tasarımcılara telif hakkı olmayan görseller sunuyor. Böylece web sitelerde, masaüstü arka planı olarak veya sosyal medya platformlarında özgürce kullanabilirsiniz.

Burst Başlıca Özellikleri

 • İyi organize edilmiş resim portföyü bulunan şık bir arayüz
 • Hem düşük çözünürlük hem de yüksek çözünürlük değerlerine sahip olan görseller mevcut

Ziyaret etmek için tıklayınız: Burst

7. Visual Hunt

Visual Hunt

Visual Hunt sitesi ücretsiz stok fotoğrafları listeme yedinci sıradang girmeyi başardı. Bu site internetteki Flickr ve benzeri ücretsiz en iyi stok fotoğraf sitelerinin resimlerini alıp toplayarak tek bir yerden size sunar. Üstelik sunulanların büyük bir kısmı Creative Commons lisanslı yada kamu malıdır. Arama kriterleri olarak lisans, kategori ve renk paletini kullanabilirsiniz.

Visual Hunt Başlıca Özellikleri:

 • Çok büyük bir resim arşivinin yanı sıra temiz ve basit bir arayüze sahiptir

Siteyi ziyaret etmek için tıklayınız: Visual Hunt

8. ISO Republic

ISO Republic

ISO Republic sitesi web tasarımı ve blog yazıları için ücretsiz HD fotoğraflar sunuyor. Sloganı ise pazarlamacılar, sosyal medya ekipleri, blog yazarları, geliştiriciler ve tasarımcılar tarafından kullanılacak yüksek kaliteli görseller temin etmektir.

Dolayısıyla bu sitede telif hakkı içermeyen fotoğraflar sunulmaktadır. Üstelik fantastik bir fotoğraf koleksiyonuna sahiptir.

Eğer ücretsiz olan çok özel fotoğrafları istiyorsanız, e-posta haber bültenine kaydolun ve ISO Republic sitesi yeni fotoğrafları size e-posta ile yollasın.

Why use ISO Republic?

 • For a fresh collection of unique images in high quality

Siteyi ziyaret etmek için tıklayınız: ISO Republic

9. PicJumbo

PicJumbo

En iyi ücretsiz stok fotoğraf sitesi listemin dokuzuncu sırasında PicJumbo var ve ücretsiz sosyal medya fotoğrafları arayanlar için oldukça popüler bir kaynaktır.

Her ne kadar sitenin arama kutusu olmasa bile, tüm resimler güzel bir şekilde kategorilere ayrılmıştır.

Bu siteye üye olmadan ve giriş yapmaya gerek kalmadan bedava resimler indirebilirsiniz. Günümüzde çok az site üyelik istemeden ücretsiz stock fotoğraf sunuyor.

Fakat siteni en güzel özelliği bu değil, birbirine benzeyen 100 veya 200 resmi tek bir tıklamayla paket olarak indirme imkanı sunmasıdır.

Dikkatimi çeken diğer bir kullanışlı özelliği ise size ön izleme imkanı vermesidir. Böylece sitedeki bir fotoğrafın örneğin bir blog yazısının başlık kısmında nasıl gözükeceğini veya bir sitenin varış sayfasında nasıl görüneceğini test edebilirsiniz.

PicJumbo Başlıca Özellikleri

 • Paket olarak indirme özelliği
 • Ön izleme özelliği

Siteyi ziyaret etmek için tıklayınız: PicJumbo

10. Kaboompics

Kaboompics

Pek çok telif hakkı olmayan görseli Kaboompics sitesinden indirebilir ve ticari projelerde yada blog yazılarında hiçbir referans link vermeden özgürce kullanabilirsiniz.

Eğer bu siteye kaydolursanız, en son eklenen güncel resimleri e-posta ile size otomatikman yolluyor. Hakikaten de gönderdikleri resimler gerçekten estetik olarak tatmin edici ve en parlak fotoğraflar oluyor.

Hatta birçoğu bir renk paletiyle birlikte geliyor ve böylece görselleri daha iyi bir şekilde planlayabilirsiniz.

Kaboompics sitesi üç farklı boyutta indirme imkanı sunuyor. Bunlar orijinal boyut, orta boy ve özel boy (sizin belirleyeceğiniz boy).

Kaboompics Başlıca Özellikleri

 • Dilediğiniz oryantasyon (sayfa yönü), mod ve renk şeması olarak arama imkanı sunar.
 • Doğa, yiyecek ve içecek fotoğrafçıları için oldukça uygun ve ideal bir stock fotoğraf sitesidir.

Ziyaret etmek için tıklayınız: Kaboompics

Bu sayfada siz değerli ziyaretçilerim ile özenle hazırladığım en iyi 10 ücretsiz stok fotoğraf sitesi listemi paylaştım. Eğer hoşunuza gittiyse ve işinize yaradıysa ne mutlu bana. Yine de eğer bu siteye destek olmak isterseniz, bu yazıyı sosyal medya hesabınızla paylaşmanız yeterli olacaktır. Bu arada diğer yazılarıma da göz atmanızı tavsiye ederim. Mutlaka işinize yarayacak bir şeyler olduğuna inanıyorum. Mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu